Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/07/2023 - 08:00

Koncertaktuel L.O.C. er blevet far igen: Få ting kan matche det

Det er som nybagt far til tre børn, at rapperen L.O.C. nu drager landet rundt med Grøn. Og han genkender koncertkaravanens hippieværdier fra sit eget liv.

Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Henriette Brøndum Neimann, Ritzau Fokus

Rapperen L.O.C. har turneret landet tyndt med sange som "Frk. Escobar" og "Momentet".

Men når han i disse dage stiger om bord på koncertkaravanen Grøn, er det første gang, at han vinker farvel til hele tre børn på hjemmefronten.

Ud over seksårige Constantin, som han har sammen med tv-vært og iværksætter Christiane Schaumburg-Müller Åxman, er L.O.C. nemlig også blevet far til to små piger på henholdsvis ét år og bare to måneder med sin nuværende kæreste.

- Som jeg også oplevede, da jeg fik min søn, så fylder det enormt meget og er så unikt, at der er meget få ting, der kan matche det, siger den nybagte far, der ikke ønsker at uddybe yderligere om sit forhold til pigernes mor.

- Når man får et barn anden og tredje gang, bliver det i højere grad et spørgsmål om at få flokken til at fungere. Der er knap så meget tid til at sidde og kigge hinanden intensivt i øjnene, men det går, som det skal, siger L.O.C.

Men i disse dage må familien altså undvære farmand, mens han rejser rundt fra by til by med den famøse koncertturné.

Det er dog ikke kun berømte artister, som Grøn turnerer rundt med. Den har også visionen om et samfund med plads til forskelle, som blandt andet går ud på at nedbryde fordomme.

Selv kalder L.O.C, hvis borgerlige navn er Liam O'Connor, sloganet for en dejlig hippietilgang. Og han kan genkende den fra sit eget liv som søn af en irsk immigrant og ved at være vokset op i det nordvestlige Aarhus, hvor der var plads til forskellige kulturer.

- Jeg har forsøgt at finde nogle værdier i, hvad det betød for mig at have et halvt irsk ophav og have en stor familie i Dublin. Men jeg har ikke følt mig malplaceret, siger han og nævner den mangfoldighed, han oplevede i sin hjemstavn.

- Vi var flere i samme båd, og folk var meget omfavnende, siger han videre.

Hans halvirske ophav, som faren har givet ham, har også givet ham værdien om ikke at miste modet, selv når livet giver nogle knubs

Og det har medvirket til, at L.O.C, som også har oplevet enorme nedture - både privat og i sit virke som musiker - ikke har ladet sig slå omkuld.

- En specifik irsk værdi er at smile gennem modgang. Qua landets historik har det gjort, at enhver, der tager dertil, føler sig velkommen og mødt af mennesker, som historisk set ikke altid har haft det lige let, siger den 44-årige rapper.

- Så jeg tror, at det ligger indædt i mig at føle mig tilpas i både medgang og modgang.

Noget, der også har hjulpet Frk. Escobar-rapperen, er hans tankegang om det at være lykkelig.

- Jeg har ikke en eller anden idé om, at jeg skal gå rundt og være lykkelig hele tiden. Så alle de åndssvage ting skal også være der, for at jeg ved, hvornår jeg så er rigtig lykkelig, når det endelig sker, siger L.O.C. og griner.

Og hvornår har han så netop følt sig rigtig lykkelig? Her nævner han blandt andet det at se sine børn for første gang.

Til gengæld ramte han et lavpunkt, da han havde problemer med at styre, hvor meget alkohol der kom indenbords.

- Det medførte selvfølgelig enorme nedture, siger L.O.C.

Selv om han måtte tage et stort opgør med alkoholindtaget, og det har fyldt meget, identificerer han sig ikke med det tidligere problem.

- Jeg ser ikke mig selv som ædru alkoholiker, men mere som en person, der desværre ikke skal have noget at drikke, og sådan er det, siger L.O.C., der ikke har drukket alkohol i knap 20 år.

I disse dage skal han sørge for at give publikum en fest, når han optræder på Grøn, der også har navne som Mø og Andreas Odbjerg på plakaten.

Turnéen spiller frem til 30. juli og kommer forbi blandt andet Aalborg, Odense og Næstved.

Fakta: Blå Bog om L.O.C.:

* L.O.C, som lyder det borgerlige navn Liam O'Connor, er født den 10. juli 1979 og er opvokset i det nordvestlige Aarhus.

* Sin albumdebut fik han i 2001 med "Dominologi". Hans seneste album udkom i 2021 og hedder "Fuck L.O.C".

* Den populære rapper er kendt for numre som "Ti fod høj", "Momentet" og "Noget dumt".

* Han synger også med på en af versionerne af Nik og Jays hit "Lækker".

* I juni udgav han singlen "Hvassådair" sammen med kollegerne Marwan og USO.

* Han har tre børn - en søn og to piger. Sønnen Constantin har han med sin tidligere partner tv-vært og iværksætter Christiane Schaumburg-Müller Åxman. Sine to piger har han sammen med sin nuværende kæreste.

/ritzau/

Paris, 02/10/2023 - 03:00

Gérard Depardieu afviser anklager om voldtægt

Anne-Christine Poujoulat/Ritzau Scanpix

Den franske skuespiller udtaler sig i et åbent brev, for første gang siden anklagerne blev fremsat i april.

Den franske skuespiller Gérard Depardieu afviser de anklager om voldtægt og seksuelt overgreb, der blev fremsat mod ham tidligere i år.

Det skriver han i et åbent brev, der er blevet bragt af Le Figaro, en af Frankrigs største aviser.

- Jeg har aldrig nogensinde misbrugt en kvinde, lyder det.

Det var i april, at det undersøgende medie Mediapart kunne fortælle, at over et dusin kvinder anklagede ham for enten overgreb eller voldtægt.

Visse af hændelserne skulle angiveligt have fundet sted tilbage i starten af nullerne.

- Jeg har kun mit ord til at forsvare mig selv over for mediernes domstol og den lynchning, jeg er blevet udsat for, skriver Depardieu.

En formel efterforskning af skuespilleren blev indledt i 2020, efter at en skuespillerinde anklagede ham for at have voldtaget hende ad to omgange i 2018.

Hun hævdede, at det skete i hans lejlighed. På tidspunktet var hun 22 år.

Flere af hændelserne skulle ifølge avisen The Guardian i øvrigt være sket under optagelserne på tv-serier og film som Netflix' "Marseille", "Dumas" og "Big House".

Da anklagerne først blev rejst, afviste Depardieu dem gennem sit advokatfirma Cabinet Temime, der beskrev dem som subjektive og baseret på morale skøn.

Depardieu er en af Frankrigs mest kendte skuespillere - men også en af de mest kontroversielle.

Han har blandt andet erklæret sin loyalitet til Rusland trods invasionen af Ukraine.

Desuden blev han i 2011 anklaget for at have tisset i kabinen på et fly, før det lettede.

74-årige Depardieu har blandt andet spillet med i film som "Jean de Florette" og "Cyrano de Bergerac".

For den sidste blev han nomineret til en Oscar i kategorien Bedste Mandlige Hovedrolle i 1991.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

København, 01/10/2023 - 23:15

Lukas Graham hædret for radiorekord: Det er fuldstændig vanvittigt

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Lukas Graham er den mest afspillede danske artist på radiokanalen Nova, som fejrede 15-års fødselsdag ved et gallashow i Operaen i København søndag aften.

Har du tunet ind på radiokanalen Nova, har du formentlig hørt Lukas Graham brage ud gennem æteren.

Det verdenskendte band, der har Lukas Forchhammer i front, er nemlig den mest afspillede danske artist på Nova.

Det oplyser Bauer Media i en pressemeddelelse.

Rekorden er blevet fejret under Novas 15-års fødselsdagsfest, som blev afholdt ved et gallashow i Operaen i København søndag aften.

- Det er fuldstændig vanvittigt det her, jubler Lukas Graham i pressemeddelelsen.

- At være den mest afspillede danske artist på Nova nogensinde er sådan lidt svært at forstå. Det betyder rigtig meget for mig og holdet, at Nova og ikke mindst Novas lyttere har lyst til at høre til de historier, jeg fortæller. Det er en kæmpe stor anerkendelse og er ærlig talt enormt overvældende, tilføjer Lukas Forchhammer.

Lukas Graham var også på scenen til fødselsdagsfesten og var på plakaten sammen med Christopher, Drew Sycamore, Medina, Mads Langer og Saint Clara.

- Novas 15-års fødselsdagsgalla blev en pragtfuld aften, hvor vi i selskab med vores fantastiske lyttere fejrede både fortiden, nutiden og fremtiden for dansk radio og musik, siger Bauer Medias COO, Tobias Nielsen, i pressemeddelelsen, og fortsætter:

- At kunne præsentere nogle af de største artister i et fantastisk lineup og samtidig hædre en artist som Lukas Graham, der har haft så stor indflydelse på vores playlister, var prikken over i'et på en allerede uforglemmelig aften, lyder det.

Lukas Graham udgav sit selvbetitlede debutalbum i 2012. Siden har bandet rejst verden rundt med sange som "Drunk in the Morning", "Ordinary Things" og "7 Years".

Bandet har vundet et hav af priser og har været nomineret til tre statuetter ved Grammy-showet i 2016 - en af verdens mest prestigefyldte musikpriser.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/10/2023 - 08:00

FAKTA: Så langt bør du sidde fra dit tv

* 40 tommer tv: 2,4 meter (mindst 1,8 meter).

* 42 tommer tv: 2,5 meter (mindst 1,9 meter).

* 44 tommer tv: 2,6 meter (mindst 2,0 meter).

* 46 tommer tv: 2,7 meter (mindst 2,1 meter).

* 48 tommer tv: 2,8 meter (mindst 2,2 meter).

* 50 tommer tv: 2,9 meter (mindst 2,3 meter).

* 55 tommer tv: 3,2 meter (mindst 2,5 meter).

* 60 tommer tv: 3,4 meter (mindst 2,6 meter).

* 65 tommer tv: 3,6 meter (mindst 2,7 meter).

Kilde: Forbrugerrådet Tænk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/10/2023 - 08:00

Hæng dit tv op rigtigt: Optimal højde for den bedste tv-oplevelse

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Hænger du dit tv op for højt på væggen? Det er der mange, som gør, lyder det fra filmoperatør.

Når der er blevet købt nyt tv, går diskussionen ofte på, hvor i rummet den smarteste placering af flimmerkassen er.

Men egentlig burde vi tale noget mere om, hvor højt oppe på væggen, vi hænger fjernsynet.

For det gør mange danskere nemlig forkert, lyder det fra Michael Berg, der er filmoperatør, biografdirektør i Birkerød Bio og direktør i det internationale filmdistributionsselskab United International Pictures.

- Mange sætter fladskærme op midt på væggen i hjemmet. Men det gør, at du ender med at kigge op for at se tv'et, siger han.

- I virkeligheden skal tv'et langt længere ned mod gulvet.

Ifølge filmoperatøren skal tv'et hænges op i sådan en højde, at du får tv'ets midte lige ud for dine øjne, når du sidder ned i sofaen.

På den måde sikrer du dig, at I hverken skal kigge op eller ned for at følge med.

- Den grundlæggende regel er, at tv'et skal placeres fra gulvet og så en tredjedel op på væggen. Placerer du den i midten vil det være alt for højt oppe, siger Michael Berg.

Det er selvfølgelig også en smagssag, hvor du ønsker at hænge dit tv, men dine præferencer er sandsynligvis påvirket af, hvor i verden du kommer fra. Sådan lyder det fra Rasmus Larsen, der er direktør for teknologimediet flatpanels.dk.

- Amerikanerne hænger gerne deres skærme højt, men det er ofte et praktisk hensyn i forhold til placeringsmuligheder eksempelvis over pejsen, fortæller Rasmus Larsen.

- De undersøgelser, som jeg er bekendt med, viser, at det ikke er sundt for nakken at kigge opad, idet det belaster nakkemusklerne og kan give nakkesmerter og hovedpine.

Herhjemme har vi for vane at gøre tingene en smule anderledes, lyder det. Her hænger vi typisk tv'et lidt lavere.

- I Europa har vi en anden tilgang, der er mere på linje med, hvordan vi også arbejder foran vores PC-skærme, siger han.

Lig med Michael Berg anbefaler Rasmus Larsen derfor, at du placerer dit tv ud fra dit synsfelt.

- Mit råd er, at når man sidder i sin sofa eller sine lænestole i stuen, så skal skærmens midterfelt være nogenlunde lige ud for synsfeltet eller en tak under, forklarer han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

Nyhedsarkiv