Oslo, 29/08/2026 - 14:20
Norsk kongehus markerer Harald og Sonjas bryllupsdag efter død
Dagen efter kong Haralds død ville han og dronning Sonja have kunnet fejre deres 58 års bryllupsdag.
Bjorn Finstad/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Norges kong Harald, som fredag døde i en alder af 89 år, ville lørdag have fejret 58 års bryllupsdag med dronning Sonja.
I den anledning deler det norske kongehus et større opslag på sociale medier for at markere bryllupsdagen et døgn efter Haralds død.
- Gennem et langt liv stod de ved hinandens side. I dag mindes vi også deres kærlighed gennem 60 år, skriver det norske kongehus.
I opslaget er syv billeder af Harald og Sonja fordelt over 60 år.
Sangen "I Will Always Love You" af den netop afdøde Dolly Parton er desuden tilføjet til billederne af de to.
Kronprins Harald blev gift med den borgerlige Sonja Haraldsen i Oslo 29. august 1968.
Men vejen dertil var ikke lige let.
Det var forventet af ham, at han som tronarving skulle gifte sig med nogen, der tilhørte Europas kongehuse eller en adelig. Så ønsket om at gifte sig med manufakturhandlerens datter, Sonja Haraldsen, faldt ikke entydigt i god jord hos familien eller befolkningen.
Den 19. marts 1968 fik han dog tilladelse af sin far, kong Olav, til at gifte sig med Sonja Haraldsen.
RITZAU




