Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Nykøbing Falster, 15/06/2026 - 15:01

Anklager kræver fire års fængsel for forsøg på svindel med forlist yacht

Et ægtepar nægter sig skyldige i forsøg på forsikringssvindel med en yacht, der sank ud for Sveriges kyst.

Af: /ritzau/

Et ægtepar fra Falster bør idømmes fire års fængsel i en sag om forsøg på forsikringssvindel, der mandag eftermiddag er gået ind i sin afsluttende fase i Retten i Nykøbing Falster.

Det mener anklager Johanne Holm.

Ægteparret er tiltalt for forsøg på bedrageri ved at have sænket deres yacht ud for Trelleborgs kyst i juli 2023. Det skal være sket med det formål at få udbetalt en forsikringssum på 14 millioner kroner.

Ægteparret, der er i slutningen af 50'erne, nægter sig begge skyldige og vil frifindes.

Anklageren lægger vægt på, at retten skal tage stilling til, om der var tale om et hændeligt uheld eller planlangt svindel, da yachten "Cataleya" sank.

- Der er ikke længere nogen rimelig tvivl om, at det her er planlagt svindel, siger hun under sin procedure.

Ifølge anklageskriftet skal yachten være sunket ved, at de tiltalte på ukendt vis påførte yachtens søventil en revne, der betød, at der kom vand ind i motorrummet.

Desuden skal de have forladt båden uden at have lukket en vandtæt dør ind til motorrummet eller de bagerste koøjer på båden.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek