Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 18/04/2026 - 09:41

Politibil med udrykning blev påkørt i kryds i København

En trafikulykke med patruljevogn og personbil så alvorlig ud, men de implicerede slap uden alvorlige skader.

Af: /ritzau/

En politibil blev under udrykning påkørt i lav fart af en personbil i et kryds i København fredag aften.

Politiet kørte over for rødt lys i krydset mellem Frederikssundsvej og Hulgårdsvej, men i det samme kørte personbilen over for grønt og kolliderede med patruljevognen.

Det oplyser vagtchef Dyre Sønnicksen fra Københavns Politi lørdag formiddag.

Der sad tre fra politiet i patruljevognen, og to personer i den anden bil. Alle slap fra sammenstødet uden alvorlige kvæstelser, men fire af dem måtte forbi skadestuen med småskader.

- Alle parter var chokerede efter ulykken, siger Dyre Sønnicksen.

Han oplyser desuden, at det så alvorligt ud på ulykkesstedet efter kollisionen.

Det skyldes ifølge vagtchefen sikkerhedsløsningen i nyere biler. Bilens kerne, hvor man sidder, er meget sikker, fordi bilens ydre ifølge Sønnicksen tager hele anslaget, så yderlagene "skræller af".

- Det ser ret voldsomt ud, siger vagtchefen.

Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) bliver alene involveret, hvis der er tale om alvorlig personskade. Derfor behandles sagen hos politiet selv, der betragter det som en almindelig færdselssag.

Ingen er lørdag formiddag sigtet for nogen lovbrud i forbindelse med sammenstødet. En afhøring af parterne mangler endnu.

Patruljevognen kørte med udrykning mod en opgave, som betjentene var sendt ud på. Den opgave blev som følge af færdselsulykken overtaget af andre i politiet, oplyser vagtchefen.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek