Madrid, 05/05/2025 - 15:55
Spanien slår turismerekord i årets første tre måneder
Over 17 millioner turister har i år besøgt Spanien. Sidste år var landet det næstmest besøgte i verden.
Pau Barrena/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Rekordmange turister strømmede til Spanien i årets første tre måneder.
I alt besøgte 17,1 millioner udenlandske turister landet fra januar til marts - det er en stigning på 5,7 procent sammenlignet med samme periode i 2024.
Det skriver nyhedsbureauet AFP med henvisning til tal fra landets statistikbureau.
Størstedelen af turisterne kom fra Storbritannien, Frankrig og Tyskland.
Sidste år modtog det sydeuropæiske land ifølge AFP desuden rekordmange turister. 94 millioner besøgte landet, hvilket gjorde Spanien til det næstmest besøgte land i verden.
Blandt danske turister er Spanien ligeledes en særdeles populær destination.
Med knap en femtedel af danskernes rejser toppede landet i 2023 listen som det mest populære rejsemål for de lange ferierejser til udlandet. Det var 22. år i træk, at Spanien var feriefavorit. Det har tal fra Danmarks Statistik tidligere vist.
I de første tre måneder i 2025 steg udenlandske turisters forbrug med 7,2 procent til 23,5 milliarder euro - omkring 175,3 milliarder kroner. Det oplyser landets ministerium for turisme i en erklæring, skriver AFP.
Dertil var turistsektoren en af drivkræfterne bag Spaniens vækst på 3,2 procent i 2024. En vækst, der ifølge AFP lå langt over EU-gennemsnittet på én procent.
De mange turister har dog ikke kun vakt glæde i landet.
Blandt de lokale er der kommet en stigende modstand mod udviklingen i antallet af personer, der strømmer landet. De er blandt andet utilfredse med, at turismen er medvirkende til, at lejepriserne stiger.
I april gik hundredtusindvis af demonstranter på gaden i 40 spanske byer i protest over stigende husleje og mangel på billige boliger.
De mange turister samt tilstrømningen af migranter har givet landet et boligunderskud på 500.000 boliger. Det har Spaniens centralbank estimeret, skrev Reuters dengang.
/ritzau/