Bruxelles, 20/05/2026 - 03:00
EU indgår foreløbig aftale om handelsaftale med USA
EU er natten til onsdag nået frem til en foreløbig aftale, der skal fjerne told på import af varer fra USA.
Af: /ritzau/
EU er nået frem til en aftale om implementering af en handelsaftale med USA.
Det skriver konservative EPP, der er den største gruppe i EU-Parlamentet, natten til onsdag i en pressemeddelelse.
Ifølge nyhedsbureauerne Reuters og AFP er der tale om en foreløbig aftale.
Formålet med aftalen er ifølge Reuters at fjerne told på import af amerikanske varer, hvilket er en central del af en handelsaftale, der i juli sidste år blev indgået mellem EU og USA.
- Rådet og EU-Parlamentet indgår en aftale om at implementere toldelementerne i den fælles erklæring, lyder det i en udtalelse ifølge nyhedsbureauet AFP.
USA's præsident, Donald Trump, gav tidligere i maj EU indtil 4. juli til at opfylde EU's del af handelsaftalen, der blev indgået mellem den amerikanske præsident og EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen på et møde i Skotland sidste sommer.
Hvis ikke det skete, vil USA pålægge EU højere toldsatser, lød det fra præsidenten.
- Jeg har ventet tålmodigt på, at EU opfylder sin del af den historiske handelsaftale, som vi blev enige om i Turnberry, Skotland, den største handelsaftale nogensinde!, skrev Trump den 7. maj i et opslag på sit eget sociale medie, Truth Social.
/ritzau/




