København, 05/06/2025 - 08:27
Danmarks hurtigste kvinde gennemgår ny operation
Ida Karstoft har endnu en gang været under kniven. Denne gang på grund af problemer med hælen.
Phil Noble/Reuters
Af: /ritzau/
Ida Karstoft har fået et tilbageslag i sine bestræbelser på at vende tilbage til løbebanen.
Den danske rekordholder på 100 og 200 meter skriver i et opslag på Instagram, at hun endnu en gang er blevet opereret - for anden gang på mindre end et år.
I forvejen var hun i gang med genoptræningen efter sidste års store operation i den akillessene, som har generet hende gennem en årrække.
- Så er vi her igen. Jeg elsker denne sport så højt. Træningen, konkurrencerne, at flytte grænserne, rejse verden rundt og jagte personlige rekorder. Jeg elsker det hele.
- Derfor har den seneste uge været hjerteskærende. Den har været fuld af tårer og med et tungt sind og hjerte, skriver hun.
Karstoft sagde for nylig til Ritzau, at hun sigtede efter et comeback til konkurrencer denne sommer.
Hun har ikke løbet om kap med konkurrenterne siden sidste års OL, hvor hun måtte opgive at stille til start i et opsamlingsheat på 200 meter.
Men hun er blevet mødt af et nyt problem.
- De seneste tre måneder har jeg haft bøvl med min hæl. Jeg havde aldrig troet, at det skulle ende med endnu en operation. Det var et chok, da jeg fik meddelelsen.
- Operationen gik godt og helt som planlagt. Knoglen og akillessenen ser fine ud, men der var betændelse i området, skriver hun.
Hurtigløberen oplyser, at der blandt andet er fjernet en betændt slimsæk og sting fra første operation.
- Jeg er nu tilbage i Danmark, og det er tid til at komme mig og bygge op igen. Jeg har gjort det før, og jeg gør det igen, skriver Ida Karstoft.
29-årige Karstoft var tidligere fodboldspiller, men tog atletikken til sig i 2016. Seks år senere nåede hun karrierens foreløbige højdepunkt med en bronzemedalje ved EM.
/ritzau/