Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Washington D.C., 24/04/2026 - 19:15

Trump sender Witkoff og Kushner til Iran-forhandlinger

Iran har bedt om et personligt møde med amerikanske udsendinge, siger Det Hvide Hus.

Jacquelyn Martin/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den amerikanske præsident Donald Trumps særlige udsending Steve Witkoff vil sammen med Trumps svigersøn Jared Kushner rejse til Pakistan lørdag.

Det oplyser Det Hvide Hus ifølge Fox News.

Iran har bedt om et personligt møde, lyder det videre fra Det Hvide Hus.

Forinden havde to unavngivne amerikanske embedsmænd med kendskab til sagen oplyst til tv-stationen CNN, at Witkoff og Kushner skal mødes med Irans udenrigsminister, Abbas Araghchi.

Vicepræsident J.D. Vance har ikke umiddelbart planer om at rejse til Pakistan, men vil være klar til at tage afsted, hvis der er fremskridt i forhandlingerne, oplyser Det Hvide Hus.

Tidligere fredag meddelte den iranske udenrigsminister, at han fredag indleder en rejse til den pakistanske hovedstad, Islamabad, samt til Muscat i Oman og Moskva i Rusland.

- Formålet med mine besøg er at koordinere tæt med vores partnere i bilaterale anliggender og konsultere om regionale udviklinger, skriver Araghchi i et opslag på X.

- Vores naboer er vores højeste prioritet, tilføjer han.

Den iranske udenrigsminister har ikke umiddelbart bekræftet, at han skal mødes med de amerikanske udsendinge i Islamabad i weekenden.

Pakistan har fungeret som mægler mellem Iran og USA.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek