Paris, 24/08/2025 - 20:26
USA kritiserer Macron for manglende handling mod antisemitisme
Der går ikke en dag, uden at "jøder bliver overfaldet på gaden" i Frankrig, skriver USA's ambassadør i brev.
Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Frankrigs regering har ikke gjort nok, når det kommer til at bekæmpe antisemitisme.
Sådan lyder det i et brev fra den amerikanske ambassadør i landet, Charles Kushner, i et brev til den franske præsident, Emmanuel Macron.
Det skriver det franske nyhedsbureau AFP, som har set en kopi af brevet.
- I Frankrig går der ikke en dag, uden at jøder bliver overfaldet på gaden, synagoger eller skoler bliver skamferet, eller jødisk ejede virksomheder bliver vandaliseret, lyder det fra Kushner.
Frankrig er hjemsted for Vesteuropas største jødiske samfund.
Antallet af rapporterede antisemitiske handlinger i landet steg fra 436 i 2022 til 1676 i 2023. Sidste år faldt antallet til 1570 ifølge det franske indenrigsministerium, skriver AFP.
Charles Kushner kommer selv fra en jødisk familie, og hans forældre overlevede Holocaust under 2. Verdenskrig.
Hans søn Jared Kushner er desuden gift med USA's præsident Donald Trumps datter Ivanka Trump.
I brevet til Macron lyder det også, at han skriver "ud af dyb bekymring over den dramatiske stigning i antisemitisme i Frankrig og manglen på tilstrækkelig handling fra din (Macrons, red.) regering til at konfrontere den".
/ritzau/