Viby J., 08/02/2026 - 11:49
To mænd blev taget i at stjæle toiletudstyr til wc-skyl
En borger kontaktede politiet med en anmeldelse om to mænd, der bevægede sig rundt på en byggeplads i Aarhus.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Natten til søndag blev to mænd opdaget i færd med at læsse deres bil med tyvekoster fra en byggeplads i Viby J. i Aarhus.
Politiet blev tilkaldt til stedet og opdagede, at mændene blandt andet havde stjålet betjeningspaneler til wc-skyl og nogle kabelruller.
Det oplyser vagtchef ved Østjyllands Politi Michael Lydersen til Ritzau.
En borger opdagede de to mænd luske rundt på byggepladsen på Vestergårdsvej 24, hvor der er ved at blive opført lejligheder.
Anmeldelsen fik politiet til at sende flere vogne mod adressen.
Og det var her, at politiet opdagede de stjålne genstande i bilen.
- Det er godt arbejde af borgerne, at de ringer ind og observerer. Det er superfint, siger vagtchefen.
Mændene, der er 23 år og 34 år, blev anholdt af en hundepatrulje.
De blev løsladt senere på natten, men er sigtet for tyveri fra en byggeplads, oplyser politiet.
Østjyllands Politi oplyser, at søndagens tyveri er det sjette registrerede tyveri på en byggeplads i år i den østjyske politikreds.
/ritzau/




