Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 05/08/2025 - 08:00

Superstjernen Hr. Skæg: Det var en kamp min datter aldrig kunne vinde

Mikkel Lomborgs datter har ikke altid været meget for at dele sin far med resten af Danmarks børn. Efter fem år sagde hun endelig de ord, han manglede.

Nikolai Linares/Ritzau Scanpix

Af: Af Simone Gisselmann Elfving, Ritzau Fokus

37 år skulle der gå, før skuespilleren Mikkel Lomborg endelig fandt sin rette plads.

Indtil da arbejdede han som socialpædagog, og han forsøgte også kort at uddanne sig til operasanger. Men lykken skulle vise sig at ligge gemt i Ramasjang-karakteren Hr. Skæg, som han nu i knap 18 år har optrådt som.

- Det har været den største gave at få lov til at være Hr. Skæg. De første ti år tænkte jeg dagligt: "Det slutter i morgen. Det er for godt til at være sandt".

- Det har også gjort, at jeg aldrig er gået ind på en scene uden at give alt, hvad jeg har i mig, siger den 54-årige Ramasjang-stjerne.

Netop nu kan man opleve ham i Cirkus Summarum, og han kan i år fejre sit 15-års jubilæum i cirkusteltet.

Men selv om Mikkel Lomborg hurtigt fandt sig til rette i sin rolle som børnenes langskæggede ven, så har det ikke altid været en dans på roser for skuespillerens familie.

Manden bag Hr. Skæg er gift med Neeni Lomborg Rasool. De har sammen datteren Anaya, og så har hustruen også datteren Shireen på 18 år fra et tidligere forhold.

Særligt 12-årige Anaya har været mindre begejstret for sin fars stjernestatus.

- Min datter har skullet dele sin far med alle børn, og det er ikke altid sjovt. Det har gjort, at jeg i perioder har måttet drosle ned, og at vi ikke har opsøgt steder, hvor vi vidste, at der ville være mange børn, fordi jeg ville blive omringet, siger han og tilføjer:

- Det var en kamp, min datter aldrig kunne vinde, og det har ikke været helt sjovt for hende. Men da hun var omkring fem år, var vi med i Cirkus Summarum, og der kunne hun se, at der var en masse børn på cirkuspladsen, der i virkeligheden drømte om at være hende. Der kom hun hen til mig og sagde, at hun var glad for, at jeg var Hr. Skæg.

- Det havde jeg så meget behov for at høre!

Og selv om det til tider har tæret på familielivet at arbejde som Hr. Skæg, så har Mikkel Lomborg aldrig været i tvivl om, at det har været den rigtige vej at gå.

Det på trods af, at han ellers forsvor at skulle arbejde med børn, dengang han flyttede hjemmefra.

- Jeg er vokset op i en familie, hvor vi havde plejebørn, så jeg vidste allerede, at jeg var god til børn. Men jeg ville gerne prøve noget andet.

- Men da jeg så skulle til optagelsesprøve på Operaakademiet, turde jeg ikke at gå op til prøven. Jeg fik en nedsmeltning, og jeg fik en skræk for, at fire dommere skulle vurdere, om jeg var værdig til at blive optaget. Nogle måneder efter besluttede jeg mig for at blive socialpædagog, siger han.

- Jeg har altid elsket at rende rundt med børnene, og jeg får så meget energi af det. Men jeg har også altid gerne villet optræde for folk, og jeg tror, at jeg har et stort behov for at blive elsket. Jeg er havnet på den helt rette hylde, og det er gået præcis, som jeg kunne have drømt om, siger han.

Der er især én type af børn, som Mikkel Lomborg har særligt tække for, og derfor har han også valgt at sætte ekstra fokus på netop dem i den aktuelle sæson af Cirkus Summarum.

- Jeg er rigtig god til børn med særlige behov. Jeg spotter dem på lang afstand, uanset hvordan de ser ud. Dem giver jeg altid lidt ekstra opmærksomhed, så de forlader mig med følelsen af, at Hr. Skæg har lagt mærke til dem.

I showet synger Hr. Skæg om at være anderledes, uden at andre kan se det. I karakterens tilfælde gælder det, at han besvimer ved dårlig stemning, og inspirationen til teksten har han fundet i sit eget liv.

- Jeg har ikke selv et usynligt handicap, men jeg er en kæmpe pleaser, og jeg fryser fuldstændig i konfliktsituationer. Og jeg skal da være ærlig og sige, at jeg ville ønske, at folk kunne se det på mig.

- Jeg kan se, at der mangler fokus på de her børn, og jeg tror, at der er mange, der kan spejle sig i ikke at være gode til at håndtere folk, der tromler igennem eller skælder ud.

Showet ender alligevel med, at Hr. Skæg besvimer. Men på grund af en medalje, der svarer til virkelighedens solsikkesnor, kan de andre se, at han har brug for, at der bliver taget særligt hensyn til ham.

Og det med at være konfliktsky beskriver Mikkel Lomborg som et traume fra sin egen barndom, der gør, at han kan spejle sig i de børn, der kæmper med lidt af hvert.

- Jeg er vokset op med nogle forældre, som måske var spændt lidt hårdt for vognen og talte meget direkte. På et tidspunkt fik jeg en lillebror, og jeg var samtidig meget stor af min alder, så jeg blev behandlet ældre, end jeg var, selv om jeg ikke var klar til det. Jeg tror, det gjorde, at jeg burede mig inde i mig selv og har været det lige siden, siger han og tilføjer:

- Jeg er meget nidkær, når det kommer til retfærdighed, men jeg er virkelig elendig til at stå op for mig selv og kræve min ret.

Det har til gengæld altid været nemt for den garvede Hr. Skæg at fornemme, hvad børn har brug for i givne situationer, og derfor er børneopdragelse også et af temaerne i årets cirkusforestilling.

Selv tilslutter Mikkel Lomborg sig idéen om det kompetente barn, som han i særlig grad har fået lov til at udleve gennem sin karakter.

- Jeg mener virkelig, at børnene ved bedst selv. De skal selvfølgelig have nogle rammer og noget at spille bold op ad. Men jeg tænker ofte, om der er nogen argumenter for, at barnet ikke skal have sin vilje i en given situation. Det er der meget sjældent, men rigtig mange voksne siger nej nærmest per automatik, fordi det er nemmere end at sige ja.

Mikkel Lomborg kommer med eksemplet, at hvis et barn om vinteren ikke vil have hue på, så tag huen med i lommen.

- Barnet finder meget hurtigt ud af, at det er hamrende koldt og vil gerne have huen på alligevel. Det er verdens sundeste lektie at lære at mærke sig selv, i stedet for at der er en voksen, der siger, hvad man skal, siger han og tilføjer:

- Min erfaring er, at jeg har fucking ret. De børn, der får lov til at omgås på den her måde, bliver megaansvarlige, og de lærer at passe på sig selv, mener han.

Tv-kendissen insisterer på at holde fast i den agenda, når han omgås børn. Men han understreger, at det ikke altid er let at få andre voksne med på den.

Han har da heller ikke i privaten fået lov til at udleve princippet til fulde.

- Jeg har praktiseret det efter bedste evne med min egen datter, men vi er jo også et ægtepar, og jeg ender tit med at være den søde, mens min hustru bliver den, der sætter grænserne.

- Det er en lang og evig forhandling, som nok aldrig finder fred, griner Mikkel Lomborg.

Cirkus Summarum har spillet i Ballerup og spiller nu i Aarhus til og med 7. august.

/ritzau/

København, 18/12/2025 - 04:14

Balletskolens kunstneriske leder stopper til maj efter klager

Emil Hougaard/Ritzau Scanpix

Anne Peyk søger ikke om forlængelse på Det Kongelige Teaters Balletskole efter klager fra forældre.

Det Kongelige Teaters Balletskoles kunstneriske leder, Anne Peyk, søger ikke om forlængelse, når hendes tidsbegrænsede ansættelse udløber til maj 2026.

Det skriver Berlingske.

Det sker, efter at avisen har rettet henvendelse til balletskolen om seks klager fra forældrepar, en tidligere lærer og en tidligere aspirant samt udtalelser fra 22 kilder.

De seks nye klager kom oven i en klage fra ni forældrepar fra februar.

Klagerne handler om en såkaldt skadelig kultur, dårlig ledelse og manglende gennemsigtighed på balletskolen, særligt under den kunstneriske leder Anne Peyk.

Anne Peyk beskrives i klagerne som uempatisk og diktatorisk, og hendes ledelsesstil bliver kaldt frygtbaseret.

Det var ellers blevet lovet, at der skulle ske en kulturforandring på skolen, efter at flere elever i 2023 stod frem i Politiken og fortalte om et stort pres samt psykiske lidelser og fysiske skader.

Skolen hyrede advokatfirmaet Horten til en advokatundersøgelse, der viste problemer med mistrivsel, og bestyrelsesformand Lars Barfoed undskyldte forholdene på skolen.

Men Berlingske har nu talt med 22 kilder, der kritiserer teatrets ledelse, forholdene på balletskolen og håndteringen af de nye klager.

Teaterchef på balletskolen Kasper Holten skriver i et skriftligt svar til Berlingske, at teatret som følge af klagerne hyrede Kammeradvokaten til at foretage endnu en advokatundersøgelse.

Og advokatundersøgelsen har konkluderet, at påstandene ikke kan underbygges, siger Kasper Holten til Berlingske.

Han kritiserer dog, at medierne gengiver "meget grove beskyldninger mod en enkelt medarbejder, efter at klagerne er blevet grundigt undersøgt", "for så begynder det at ligne en personhetz".

Anne Peyk skriver i et skriftligt svar til Berlingske, at hun allerede i oktober meddelte udviklings- og børnedirektør Dorthe Paulli, at hun ikke ville søge om forlængelse til maj.

- Selv om jeg ikke skal lægge skjul på, at det har været hårdt at være under anklage i mere end otte måneder, er jeg glad for at Kammeradvokaten så grundigt har undersøgt sagen og ikke finder klagerne mod mig begrundede, lyder det.

Politiken har med input fra 48 tidligere balletskoleelever afdækket, at balletskolen skal have fremprovokeret spiseforstyrrelser, angst og depression ved at opfordre normalvægtige elever til at tabe sig.

Det Kongelige Teaters Balletskole modtager 18,7 millioner kroner årligt fra staten.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 17/12/2025 - 20:36

Fra 2029 vil Oscar-uddelingen blive vist på YouTube

Angela Weiss, Lionel Bonaventure/Ritzau Scanpix

Siden 1976 er oscaruddelingen blevet vist på tv-stationen ABC, men den flyttes til YouTube om nogle år.

Fra 2029 vil oscaruddelingen blive streamet på hjemmesiden YouTube.

Det oplyser oscarakademiet i en pressemeddelelse.

Siden 1976 er oscaruddelingen ellers blevet sendt på tv-stationen ABC, men den flyttes om nogle år til YouTube, som har fået en eksklusiv femårig aftale som distributionspartner.

- Dette partnerskab vil give os mulighed for at udvide adgangen til akademiets arbejde til det størst mulige publikum på verdensplan, lyder det i en udtalelse fra akademiets ledelse, skriver akademiet i pressemeddelelsen.

Aftalen gælder for dækningen af selve prisuddelingen, den røde løber, backstage-indhold og adgang til det såkaldte Governors Ball, der er den officielle fest efter prisuddelingen.

Indholdet vil være tilgængeligt live og gratis for over to milliarder seere i hele verden, lyder det.

Samtidig vil der være undertekster og lydspor tilgængelige på flere sprog.

- Vi vil kunne fejre film, inspirere nye generationer af filmskabere og give adgang til vores filmhistorie på en hidtil uset global skala, lyder det fra akademiet.

22. januar bliver næste års oscarnomineringer meldt ud.

Oscaruddelingen finder sted 15. marts 2026 i Los Angeles, USA, og markerer den 98. udgave af prisuddelingen af det, der er den mest prestigefyldte amerikanske filmpris.

Den danskproducerede dokumentarfilm "Mr. Nobody mod Putin" er blandt de 15 film, der er shortlistet til en Oscar i kategorien Bedste Dokumentarfilm.

Den danske oscarkomité udvalgte i september filmen som det danske bud på en oscarnominering i kategorien Bedste Internationale Film.

I den kategori er filmen blevet forbigået.

I løbet af de seneste 15 år er otte danske film blevet nomineret til Bedste Internationale Film.

To - "Hævnen" af Susanne Bier og "Druk" af Thomas Vinterberg - har i denne periode modtaget prisen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 18/12/2025 - 10:00

FAKTA: Drop nytårstorsken

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken. 

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer. 

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent. 

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 18/12/2025 - 10:00

Sæt sæsonens smagfulde delikatesser på nytårsmenuen

Mathias Eis/Ritzau Scanpix

Blæksprutte og græskar er på listen over vinterens råvarer og kan spille hovedroller i din nytårsmenu. Få inspiration til middagen på årets sidste dag.

Nytårsfejringen er en klippefast tradition. Men derfor kan man godt tænke ud af boksen, når middagen skal sammensættes.

Det foreslår Jens Peter Moestrup Hansen, der er kok og ejer af fiskehandleren Hav i København:

- Jeg plejer at servere flere snacks, så hovedretten er lidt mindre omstændelig.

For en fiskehandler er østers en obligatorisk snack nytårsaften, siger han.

Han fokuserer desuden på, at elementerne i menuen skal kunne forberedes i god tid, så madlavningen ikke stjæler tiden på den festlige aften.

- Noget af det vigtigste til nytår er, at det skal være rimeligt hurtigt at anrette, siger Jens Peter Moestrup Hansen.

Hvis du leder efter et billigere alternativ til den klassiske nytårstorsk, anbefaler han rovfisken sandart.

Fiskehandleren foreslår at servere rovfisken rå ved at skære den i små tern og marinere dem i saften fra citrusfrugter.

Den generelle anbefaling fra Fødevarestyrelsen er at fryse fisk, der skal spises rå, i minimum 24 timer.

Jens Peter Moestrup Hansen vil anrette sandarten med sprøde, bitre salater, grape og en asiatisk dressing med ingefær, fiskesovs, soja, sesamolie og appelsinskal.

For Maria Lesi, der er køkkenchef på spisestedet Omegn & Venner i København, er sæsonens råvarer altid udgangspunktet, når hun planlægger nytårsmenuen.

- Når du har et mindre udvalg af råvarer, er det lettere at finde på, hvilke retter du kan lave, siger hun.

Blæksprutte er et af de havdyr, der for tiden strømmer ind i de danske farvande.

- Vær sikker på, at du renser den godt og dupper den tør med noget papir. Put den på panden med olie, og når den begynder at krølle sammen, er den klar, siger kokken.

Maria Lesi krydrer gerne den stegte blæksprutte med salt og cayennepeber og serverer den som snack.

Også Jens Peter Moestrup Hansen foreslår, at det bløde havdyr indgår i årets sidste måltid.

- Jeg synes, det er lækkert at skære den ud som en flade, stege den ved rigtig høj varme cirka fire minutter på den ene side og et minut på den anden, og så skære den i små strimler bagefter, siger han.

Dertil ville fiskehandleren lave en græskarpuré, hårdt stegte porrer og en muslingesauce.

- Kog muslinger helt i smadder i hvidvin. Så smager muslingerne af nærmest ingenting, men du har en rigtig god fond, som du kan koge ned med lidt fløde, siger han.

Hvis du gerne vil lave en vegetarisk ret, er hjemmelavet ravioli et godt bud.

- Det er altid lækkert at servere pasta til nytår, fordi det ikke er så tungt på protein, og så kan man få det til at se rigtig flot ud, siger Maria Lesi.

Hvis du ikke vil kaste dig ud i at lave de klassiske italienske pastalommer selv, kan du vælge en anden pasta eller købe nogle friske i supermarkedet, fortæller hun.

Køkkenchefen ville fylde pastaen med ricotta - en friskost med en mild smag - og servere den som forret sammen med en puré lavet af hokkaidogræskar og kraftfulde krydderier.

- Kombinationen af hokkaido, rosmarin og chiliflager er rigtig god, lyder det fra Maria Lesi.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek