Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tokyo, 21/01/2026 - 05:57

Mand får livstidsdom for drab på Japans tidligere premierminister

Tetsuya Yamagami erkendte sig i oktober skyldig i drabet på Shinzo Abe. Han idømmes fængsel på livstid.

Af: /ritzau/

Tetsuya Yamagami er blevet idømt fængsel på livstid for drabet på Japans tidligere premierminister Shinzo Abe i 2022.

Det rapporterer tv-stationen NHK ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den i dag 45-årige Yamagami blev anholdt på stedet i juli 2022, efter at han med et hjemmelavet skydevåben skød og dræbte Abe, der som ekspremierminister holdt en tale til et vælgermøde i den vestjapanske by Nara.

Abe, der var landets længst siddende regeringschef, blev 67 år.

Det var ventet, at Tetsuya Yamagami ville blive fundet skyldig i drabet. På sagens første retsdag ved distriktsdomstolen i Nara i oktober erkendte han sig således skyldig i at have dræbt Abe.

Spørgsmålet i sagen har derfor primært drejet sig om, hvilken straf han ville få.

I sidste måned sagde anklagerne, at de gik efter en livstidsdom til Yamagami, og de omtalte samtidig hans forbrydelse som en ekstremt alvorlig hændelse, der er uden fortilfælde i efterkrigstiden.

Selv om Shinzo Abe ikke længere var Japans premierminister, da han blev dræbt, var han fortsat en magtfuld og samlende skikkelse i det regerende Liberale Demokratiske Parti (LDP).

Ifølge Reuters efterlod hans død et tomrum i partiet, som siden har været igennem to opgør om formandsposten og dermed også skiftende personer på premierministerposten.

Abe var Japans premierminister i i alt 3188 dage fordelt på to embedsperioder. Han fratrådte posten i september 2020, og det lød dengang, at det skyldtes helbredsmæssige årsager.

Sanae Takaichi er Japans nuværende premierminister og leder af LDP. Partiets magtposition er blevet svækket betydeligt.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek