Berlin, 17/01/2026 - 22:15
Norsk film storsejrer ved filmprisuddeling i Berlin
Familiedramaet "Affektionsværdi" vinder seks priser ved European Film Awards, herunder Bedste Film.
Nadja Wohlleben/Reuters
Af: /ritzau/
For en uge siden vandt filmen "Affektionsværdi" en Golden Globe som den første norske spillefilm nogensinde, og lørdag aften fortsatte prishøsten.
Her opnåede filmen, der også har danske Jesper Christensen på rollelisten, hele seks priser ved European Film Awards i Berlin - herunder hovedprisen Bedste Film.
Men også den dansk-norske instruktør Joachim Trier blev hædret som Bedste Instruktør, ligesom skuespillerne Stellan Skarsgård og Renate Reinsve blev kåret som Bedste Skuespiller og Bedste Skuespillerinde.
"Affektionsværdi" er et familiedrama om to søstre, der genforenes med deres far, Stellan Skarsgård, der er filminstruktør.
Filmen, der er co-produceret af danske Zentropa, får først dansk premiere i slutningen af april.
Den er fotograferet af danske Kasper Tuxen og klippet af dansk-franske Olivier Bugge Coutté. Det Danske Filminstitut har desuden støttet filmen.
"Affektionsværdi" vandt sidste år Grand Prix ved filmfestivalen i Cannes og er Norges kandidat til en Oscar-statuette for årets bedste internationale film.
Det afsløres i næste uge, hvem der er de fem endelige nominerede i den kategori.
/ritzau/




