' /> '> Tre brødre anholdt for angreb på USA's ambassade i Oslo
Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Oslo, 11/03/2026 - 17:55

Tre brødre anholdt for angreb på USA's ambassade i Oslo

Formålet med angreb på USA's ambassade var at dræbe eller gøre stor skade på ejendommen, vurderer politiet.

Lise Aserud/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Norsk politi har anholdt tre brødre i 20'erne, der sigtes for et terrorangreb mod USA's ambassade i Norges hovedstad, Oslo.

Det oplyser politiet på et pressemøde onsdag eftermiddag.

- Politiet har i dag anholdt tre brødre bosat i Oslo, som alle nu er sigtet for overtrædelse af straffelovens paragraf 138. Det handler om terrorbombeangreb, siger anklager Christian Hatlo.

Den ene af de tre brødre placerede selve bomben, mener politiet, mens de to andre er sigtet for at have medvirket til angrebet.

Ingen kom til skade ved angrebet, som fandt sted natten til søndag.

- De detonerede en kraftig bombe mod den amerikanske ambassade med det forsæt at tage liv eller gøre betydelig skade på ejendommen, lyder det fra Christian Hatlo på pressemødet.

De tre brødre er norske statsborgere med irakisk baggrund. De var ikke i forvejen kendt af politiet.

Politiet arbejder med flere hypoteser om, hvad motivet til angrebet kan være - herunder at der var tale om bestillingsarbejde.

- En af dem er, om det er bestilt af en statslig aktør, siger Christian Hatlo.

Han henviser til den sikkerhedspolitiske situation i verden og det forhold, at angrebet var rettet mod USA's ambassade.

USA spiller sikkerhedspolitisk en central rolle i blandt andet Mellemøsten, hvor landet sammen med Israel de seneste 11 dage har angrebet Iran dagligt.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek