Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 25/11/2021 - 09:53

Kommentator: Absurd formandssituation i Dansk Folkeparti

Politisk kommentator Erik Holstein har ikke i tre årtier i politik set noget som det, der sker i DF.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Dansk Folkeparti står i den aparte situation, at mulige formandskandidater ikke vil melde deres kandidatur, før Inger Støjberg - der ikke er medlem af partiet - har meddelt, om hun vil stille op.

En udvikling, der får selv den garvede politiske kommentator Erik Holstein, der skriver for Altinget, til at spærre øjnene op.

- I de snart 30 år, jeg har været på Christiansborg, har jeg ikke set noget, der bare minder om det, der sker i Dansk Folkeparti lige nu.

- Og at den formandskandidat, man satser på, er i gang med en Rigsretssag, det gør bare, at det jo mest minder om noget, der hører hjemme i en politisk thriller, siger han.

Den bizarre situation er udløst af, at Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, meddelte sin afgang efter stor tilbagegang ved kommunalvalget sidste uge.

Efterfølgende har partiets hovedbestyrelse besluttet, at der skal afholdes ekstraordinært årsmøde til januar for at vælge ny formand. Kandidater har indtil 7. januar til at melde sig.

Men det har ingen gjort. Og den nok stærkeste kandidat, politisk næstformand Morten Messerschmidt, sagde onsdag aften, at han kun vil stille op, hvis Inger Støjberg ikke gør det.

- Det er selvfølgeligt ikke, fordi der ikke er nogen, der har lyst til at være formand for partiet. Men der er ikke nogen, der vil kunne konkurrere med Inger Støjberg.

- Og stærke kræfter i partiet har sagt, at stiller hun op, så skal hun bæres ind på et sølvfad, siger Erik Holstein.

Både partistifter Pia Kjærsgaard, formand Kristian Thulesen Dahl, Morten Messerschmidt selv og talrige medlemmer af baglandet har sagt, at de ønsker Inger Støjberg som formand.

Selv har den tidligere næstformand i Venstre holdt fast i, at hun ikke vil beslutte noget som helst, inden rigsretssagen imod hende er afsluttet.

Ifølge Erik Holstein er det tidligere Venstre-medlem da også det bedste formandsbud.

Hun har en stærk karisma, er meget elsket blandt Dansk Folkepartis medlemmer og næsten vigtigst af alt: Ingen historie i partiet.

- Støjberg er den eneste, der kan samle partiet. Stiller Messerschmidt op, så vil han have en del imod sig. Ikke mindst Martin Henriksen, og det vil muligvis ende i kampvalg.

- Støjberg vil alle bakke op om. Så hun vil være den eneste, der kan lægge en dæmper på de fløjkampe, der trækker partiet ned, siger kommentatoren.

- Men det er da en absurd situation, at man ingen kandidater kan få, fordi man afventer en kandidat, som man ikke ved om melder sig.

Siden Inger Støjberg forlod Venstre har hun da også ladet sig kurtisere af Dansk Folkeparti.

Hun er flyttet tæt på partiet på Christiansborg, var voldsomt tiljublet gæstetaler på partiets årsmøde og stiller jævnligt op til billeder på sociale medier med DF'ere.

- Det er værd at huske, at der er rimelige odds for, at Støjberg melder sig under fanerne. Så det er ikke bare en drømmekæreste, Dansk Folkeparti har opfundet helt ud af det blå, siger Erik Holstein.

/ritzau/

Reykjavik, 10/12/2025 - 18:12

Island slutter sig til boykot af Eurovision med israelsk deltagelse

Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix

Island vil ikke deltage ved Eurovision 2025. Det vil Holland, Irland, Spanien og Slovenien heller ikke.

Island vil ikke deltage i næste års Eurovision.

Det skriver landets public service-kanal RUV, efter at mediets bestyrelse har taget beslutningen på et møde.

Beslutningen er blevet truffet, efter at European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision, torsdag afgjorde, at Israel godt kunne deltage i konkurrencen.

I en pressemeddelelse skriver RUV, at den offentlige debat i Island har gjort det klart, at hverken glæde eller fred vil vinde frem, hvis tv-stationen deltager i Eurovision.

- Sangkonkurrencen og Eurovision har altid haft til formål at forene den islandske nation, men det står nu klart, at dette mål ikke kan opnås, og det er på dette programrelaterede grundlag, at beslutningen er taget, skriver RUV.

Israels deltagelse i sangkonkurrencen har været omstridt på grund af krigen i Gaza.

Efter EBU's afgørelse har tv-stationer i Holland, Irland, Spanien og Slovenien også besluttet at boykotte konkurrencen, så den ikke vises i de pågældende lande.

Det er tv-stationerne, der er medlemmer af EBU, som afgør, om deres lande deltager i Eurovision.

Det er ikke besluttet om den islandske sangkonkurrence Söngvakeppnin vil blive afholdt i 2026. Det er normalt vinderen af den konkurrence, som repræsenterer Island ved Eurovision.

I Danmark er det DR, som afholder Dansk Melodi Grand Prix, hvor den danske repræsentant til Eurovision findes.

DR har tidligere oplyst, at man ikke har planer om at boykotte Eurovision fra dansk side.

DR har dog hele tiden sagt, at mediets deltagelse er betinget af en række forhold, herunder et "stærkt internationalt fællesskab", sikkerhed og en apolitisk ramme om konkurrencen.

Næste års Eurovision skal afvikles i maj i Østrigs hovedstad, Wien.

Israel har deltaget i Eurovision i mere end 50 år, siden landet fik sin debut i 1973.

/ritzau/

Læs Mere >>

Reykjavik, 10/12/2025 - 17:38

Island slutter sig til boykot af Eurovision med israelsk deltagelse

Island vil ikke deltage ved Eurovision 2025. Det vil Holland, Irland, Spanien og Slovenien heller ikke.

Island vil ikke deltage i næste års Eurovision.

Det skriver landets public service-kanal RUV, efter at mediets bestyrelse har taget beslutningen på et møde.

Beslutningen er blevet truffet, efter at European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision, torsdag afgjorde, at Israel godt kunne deltage i konkurrencen.

Israels deltagelse i sangkonkurrencen har været omstridt på grund af krigen i Gaza.

Efter EBU's afgørelse har tv-stationer i Holland, Irland, Spanien og Slovenien også besluttet at boykotte konkurrencen, så den ikke vises i de pågældende lande.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 10/12/2025 - 08:00

FAKTA: Emojis i retssager

* Flere retssager i udlandet og herhjemme har vist, at emojis kan spille en stor rolle, når domstole vurderer intentioner og handlinger.

* I 2023 blev en landmand i Saskatchewan i Canada idømt en bøde, fordi han havde svaret med en tommel op-emoji, efter at han havde fået tilsendt en kontrakt via sms. Landmanden hævdede, at han blot bekræftede modtagelsen. Men en dommer vurderede, at emojien udgjorde en juridisk bindende aftale. Han blev dømt til at betale 82.000 canadiske dollar - omkring 350.000 kroner - for ikke at have leveret korn som aftalt.

* 29. oktober 2024 fik en 16-årig pige 30 dages betinget fængsel ved Retten i Aalborg for billigelse af et terrorangreb, fordi hun i en kommentar på Facebook skrev "Yass" med en smiley med hjerteøjne og et palæstinensisk flag til Ekstra Bladets opslag om Hamas' angreb på Israel 7. oktober 2023.

Kilder: Ritzau, CBC og BBC.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 10/12/2025 - 08:00

Vær varsom: Emojis kan tolkes forskelligt

Matthias Balk/Ritzau Scanpix

Emojis er blevet et internationalt sprog i den digitale tidsalder, men de tilsyneladende uskyldige ikoner kan opfattes forskelligt.

For mange, der modtager en snemand-emoji på Snapchat, betyder den typisk bare vinter. Men for en pusher handler det om forretning, for snemanden er en kode for kokain.

Små ikoner kaldet emojis kan gøre beskeder og opslag på sociale medier mere levende og personlige. De udtrykker følelser og stemninger.

Men afhængigt af blandt andet alder, kontekst og kulturelle forskelle kan en emoji tolkes forskelligt af afsender og modtager.

En tommel op kan for nogle signalere opbakning, mens andre opfatter den som et dovent og dermed uhøfligt svar. Derfor kan det være en god idé at spørge, hvordan en emoji fortolkes, hvis du er i tvivl.

Sådan lyder rådet fra Sandra Halskov, der er fagkonsulent med speciale i destruktive digitale fællesskaber og online risikoadfærd hos Center for Digital Pædagogik.

- Hvis vi betragter emojis som et sprog, fungerer de på samme måde som andre sprog. Betydningen afhænger af kontekst, kulturelle normer og relationen mellem afsender og modtager, siger hun og fortsætter:

- Et eksempel er emojien, der forestiller et dødningehoved. For en midaldrende person betyder den typisk død. Men for en yngre person betyder emojien, at noget er dødsens sjovt.

Andre bruger en emoji, der illustrerer, at man griner så meget, at man får tårer i øjnene, for at vise, at noget er virkelig sjovt.

Men ifølge Sandra Halskov opfatter de unge den typisk som en boomer-emoji. En boomer betegner oprindeligt en person, der er født under det store babyboom i årene efter Anden Verdenskrig, men bruges i dag uformelt om nogen, der virker gammeldags.

- På samme måde som en emoji kan ord også betyde noget forskelligt, afhængigt af hvor gammel man er, og i hvilken kontekst ordet bliver brugt, siger hun.

Hvis du vil være sikker på, at du har tolket en emoji rigtigt, kan du altså spørge afsenderen nysgerrigt, hvordan vedkommende forstår den.

Sandra Halskov vurderer, at denne nysgerrighed især kan være vigtig mellem forælder og barn:

- Et godt eksempel på misforståede emojis var efter Netflix-serien "Adolescence", hvor 100-emojien blev gjort til noget, der har at gøre med incel-miljøet.

Incels betegner mænd, der hader kvinder, fordi de typisk ikke har haft succes med det modsatte køn.

Men det er ikke nødvendigvis sådan, et barn bruger den emoji.

- Flere forældre blev bekymrede for, om deres børn var blevet eksponeret for kvindehadske incel-miljøer, hvis barnet brugte de samme emojier som i serien. Men det var jo slet ikke tilfældet, siger Sandra Halskov.

Mere generelt betyder 100-emojien blot "helt sikkert" eller "helt enig", tilføjer hun.

Hun understreger, at man aldrig bør bruge tilstedeværelsen eller fraværet af en bestemt emoji til at be- eller afkræfte en bekymring for eksempel om radikalisering.

Selv om det kan hjælpe at søge en definition af en emoji på nettet, vurderer hun, at det ikke nødvendigvis er den rigtige fortolkning, da betydningen kan variere. Ifølge Sandra Halskov vil det bedste derfor være at spørge afsenderen, hvis man kommer i tvivl.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek