Aabenraa, 26/08/2025 - 10:38
Først om lang tid tager politiet stilling til sigtelser efter togulykke
Politiet afventer svar fra Havarikommissionen, før man kan tage stilling til, om nogen skal sigtes.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Politiet forventer, at der vil gå måneder, før man tager stilling til, om der skal rejses sigtelser i forlængelse af togulykken i Bjerndrup den 15. august.
En 60-årig kvinde mistede livet, og lokoføreren samt føreren af en gylletransport blev alvorligt kvæstet, da toget og gyllevognen kolliderede i en jernbaneoverskæring. Yderligere en række personer - herunder flere børn - kom lettere til skade.
- Efterforskningen af togulykken ved Bjerndrup er fortsat i gang hos Syd- og Sønderjyllands Politi, hvilket sker sideløbende med Havarikommissionens undersøgelser og analyse af ulykken. Vi forventer, at der vil gå nogle måneder, før vi har grundlaget for at tage stilling til eventuelle sigtelser i sagen, siger politiinspektør Gert Bisgaard i en skriftlig udtalelse til Ritzau.
Der er ingen bomme ved overskæringen ved Bjerndrup, hvor trafikken på vejen alene advares ved hjælp af lyd og lys, når der kommer et tog.
Banedanmark valgte i forlængelse af ulykken at indstille togdriften på strækningen i en uge, og da tog i fredags igen fik lov at passere forbi, så skulle det foregå med lavere hastighed end tidligere.
Mandag i denne uge meldte Syd- og Sønderjyllands Politi ud, at lokoføreren og chaufføren af gyllevognen var i bedring, og at de ikke længere var i kritisk tilstand.
I forlængelse af en ulykke som den i Bjerndrup arbejder flere myndigheder med at afdække forløbet. Havarikommissionens eksperter har til opgave at klarlægge årsagen til ulykken, mens politiet undersøger, om nogen eventuelt kan drages strafferetligt til ansvar.
Det er i den forbindelse, at det kan komme på tale at rejse en sigtelse.
I 2019 mistede otte personer livet, og 18 blev kvæstet, da lasten på et godstog rev sig løs på Storebæltsbroen og ramte et passagertog.
Havarikommissionens undersøgelser viste, at lasten ikke var spændt ordentligt på, fordi godsvognenes låsemekanismer ikke fungerede tilstrækkeligt.
På den ulykkelige dag blæste det kraftigt på broen, men ikke i en sådan grad, at hastigheden skulle sættes ned.
I den forbindelse undersøgte politiet, om nogen kunne stilles strafferetligt til ansvar. På baggrund af politiets undersøgelser vurderede anklagemyndigheden, at man hverken kunne klandre personer eller virksomheder for forsætlige handlinger eller mangel på samme, som ville kunne føre til en straf.
/ritzau/