Caracas, 03/07/2026 - 04:13
Dødstallet stiger til næsten 2600 efter jordskælv i Venezuela
189 bygninger er kollapset i Venezuelas værste jordskælv i over 100 år, siger fungerende præsident.
Adriano Machado/Reuters
Af: /ritzau/
Dødstallet efter sidste uges kraftige jordskælv i Venezuela er steget til 2595.
Det siger Venezuelas fungerende præsident, Delcy Rodríguez, på et pressemøde ifølge nyhedsbureauet AFP.
Hun fortæller samtidig, at myndighederne ikke har planer om at oprette massegrave til ofrene for naturkatastrofen, selv om tusindvis af mennesker fortsat savnes.
Dødstallet forventes at stige markant, da håbet om at finde flere overlevende svinder ind.
En sikkerhedsvagt blev på mirakuløs vis reddet ud af ruinerne i live otte dage efter rystelserne.
Ifølge hjælpeorganisationer er de første 48 til 72 timer efter en katastrofe afgørende for at finde folk i live.
Rodríguez understreger ifølge nyhedsbureauet Reuters, at eftersøgnings- og redningsarbejdet fortsat er i gang. Redningshold fra en række lande er i Venezuela for at hjælpe til med at lede i ruinerne.
189 bygninger er kollapset efter de to jordskælv, der ramte med under et minuts mellemrum onsdag den 24. juni, siger Rodríguez ifølge Reuters.
Et af de hårdest ramte områder er La Guaira. I dette område nord for hovedstaden Caracas er næsten alle lokale embedsmænd omkommet i naturkatastrofen, oplyser Rodríguez ifølge Reuters.
De to jordskælv havde en beregnet styrke på henholdsvis 7,2 og 7,5. Der var tale om de kraftigste jordskælv i landet siden 1900.
Ifølge Rodríguez har Den Internationale Valutafond (IMF) og Verdensbanken tilbudt at hjælpe. Venezuela vil i samarbejde med IMF oprette en genopbygningsfond på 200 millioner dollar (1,3 milliarder kroner), skriver Reuters.
Midlerne skal gå til entreprenører og håndværkere, som skal genopføre de boliger, som er blevet ødelagt i jordskælvene.
FN-organisationer har advaret om udbredt mangel på mad og husly for befolkningen, som i forvejen er sårbar.
RITZAU




