København, 11/06/2025 - 21:13
GOG rejser sig og lukker sæsonen med storsejr i bronzeduel
GOG var bagud til TTH ved pausen, men leverede en stor anden halvleg og sikrede sig bronzemedaljerne.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Slutspillet gik ikke, som håndboldherrerne fra GOG havde planlagt, men fynboerne kan trods alt glæde sig over en god afslutning.
For øjnene af hjemmeholdets tilskuere i Arena Svendborg besejrede fynboerne onsdag aften TTH Holstebro 38-30 i den tredje og afgørende dyst om bronze.
GOG var bagud ved pausen, men scorede hele 21 gange i en stor anden halvleg.
Dermed afværgede mestrene fra 2022 og 2023 anden sæson i træk uden DM-metal.
GOG flirtede ellers med den helt store skuffelse ved at tabe første bronzeduel på hjemmebane, men i udekampen rejste holdet sig og udløste en tredje kamp.
Her var det igen tæt i første halvleg, som bølgede frem og tilbage som følge af knap så imponerende forsvarsspil.
TTH var foran med et enkelt mål ved pausen, men i anden halvleg strammede GOG grebet gevaldigt.
Profilen Tobias Grøndahl, som efter sæsonen slutter sig til de tyske mestre fra Füchse Berlin, tog ansvaret på sig og scorede mål på samlebånd.
Fem mål fra nordmanden på syv minutter var med til at banke føringen op på 24-20, og herfra så værterne sig ikke tilbage.
Med ti minutter igen var holdet fra Sydfyn foran med ni mål, og TTH havde mistet troen på et comeback.
GOG kunne desuden glæde sig over, at DanskHåndbold ifølge TV 2 Sport onsdag aften gentog budskabet om, at klubben som grundspillets toer indstilles til at få den anden danske plads i Champions League.
Den mener Skjern ellers at have krav på, fordi vestjyderne nåede finalen og tog sølv. Men ifølge DanskHåndbold kan det ikke lade sig gøre, fordi Skjern blot blev nummer otte i grundspillet.
Uenigheden om fortolkningen af reglerne har ført til, at Skjern har truet med en retssag for at få adgang til den største klubturnering.
/ritzau/