København, 15/06/2025 - 21:55
Vejles redningsmand fortsætter som assistent for Prelec
Steffen Kielstrup fortsætter i Vejle Boldklub og skal være assistenttræner for tilbagevendte Ivan Prelec.
Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Vejle Boldklubs træner i foråret, Steffen Kielstrup, fortsætter som en del af trænerstaben under den nyudnævnte cheftræner Ivan Prelec.
Det skriver superligaklubben søndag aften på sin hjemmeside.
Kielstrup var en af de helt store redningsmænd, da han i foråret sammen med Johnny Mølby trådte til og på imponerende vis formåede at hive Vejle over stregen og sikre overlevelse.
Efterfølgende sagde Kielstrup, at han gerne ville være permanent cheftræner i superligaklubben.
Derfor var han skuffet, da valget i stedet faldt på Ivan Prelec, der vender tilbage, ni måneder efter at han i efteråret stoppede i klubben.
Kielstrup blev tilbudt en plads som assistenttræner i det nye setup, og det skulle han finde ud af, om han ville være en del af.
Det er han så nået frem til nu, at han gerne vil.
- I staben omkring Ivan Prelec vil Steffen Kielstrup få ansvaret for modstanderanalysen, for forberedelse til de kommende kampe samt analyse og ansvar for offensive standardsituationer, skriver Vejle.
Foruden Kielstrup får Ivan Prelec i den kommende sæson også landsmanden Marijo Jovic og Morten Bisgaard som assistenter.
Bisgaard kommer til fra et job som U19-træner i FC København og har tidligere i trænerkarrieren haft flere forskellige funktioner i Vejle.
/ritzau/