Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Bruxelles, 28/04/2026 - 15:48

Von der Leyen lover enklere EU-lovgivning efter omfattende kritik

EU's love skal baseres på "solid dokumentation og i højere grad tilpasses borgernes og virksomhedernes behov".

Jean-Christophe Verhaegen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

EU's lovgivningsmaskine har haft så meget fart på i de senere år, at Europas virksomheder ifølge flere rapporter er ved at drukne i regler og regulativer.

Nu vil EU-Kommissionen modernisere EU's lovgivningsproces.

Målet er, at lovgivningen bliver "klarere, enklere og håndhæves mere effektivt".

Samtidig skal den baseres på "solid dokumentation og i højere grad tilpasses borgernes og virksomhedernes behov".

Det siger EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen.

- Europa har brug for en klar og sammenhængende lovgivning, der fuldt ud imødekommer borgernes og virksomhedernes behov, siger von der Leyen.

Udmeldingen kommer, efter at de to centrale rapporter om EU's konkurrenceevne - Draghi-rapporten og Letta-rapporten - har peget på, at EU har viklet Europas virksomheder ind i så meget bureaukrati og regler, at de har svært ved at følge med konkurrenterne i USA og Kina.

Det skal der ændres på, fastslår von der Leyen.

- I dag fremlægger vi vores plan for at gøre EU's lovgivningsproces mere effektiv, mere virkningsfuld og mere gennemsigtig.

- Vi vil indføre enkelhed som udgangspunkt og fortsat sikre, at alle regler er underbygget af solid dokumentation, siger von der Leyen.

Udspillet fokuserer på fem områder.

For det første skal der udformes "enklere love fra starten".

For det andet skal EU's "inkluderende og evidensbaserede tilgang til politikudformning" styrkes.

For det tredje skal der ryddes op i "forældede eller overlappende bestemmelser".

For det fjerde ønsker EU-Kommissionen at "forhindre unødvendige nationale tillæg" til lovgivningen.

Og så vil man som det sidste punkt ifølge udspillet "håndhæve EU-reglerne mere effektivt".

Kommissionen har derudover udpeget 12 områder, hvor man vil gennemføre en "reguleringsoprydning for at fjerne forældede regler og modstridende bestemmelser, der bremser vores økonomi".

- Vi vil bekæmpe overregulering, fremskynde håndhævelsen og rydde op i vores nuværende lovgivning.

- Dette er et afgørende bidrag til at styrke vores konkurrenceevne, siger von der Leyen.

Udspillet bliver hilst velkommen af Dansk Industri, der har presset på for færre regler for de europæiske virksomheder.

EU er i "faret vild i en jungle af regler og bureaukrati", siger underdirektør i DI, Rikke Wetendorff.

- Derfor er det også helt rigtigt set, når Ursula von der Leyen vil gøre op med den overregulering, vi oplever i dag. Det har vi efterspurgt længe.

- For lige nu risikerer lange godkendelsesprocesser og komplekse regler at presse innovative virksomheder med bæredygtige, biologiske løsninger ud af Europa og over i markeder som USA eller Kina, siger Rikke Wetendorff.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek