København, 01/07/2025 - 15:02
Manchester Citys exit indikerer ligaløft i Saudi-Arabien
Al Hilals sejr over Manchester City indikerer en mindre niveauforskel, end mange måske havde regnet med.
Handout/Reuters
Af: /ritzau/
De seneste år har europæiske klubber kæmpet på transfermarkedet mod saudiarabiske klubber, og nu er kampen også intensiveret på grønsværen.
Natten til tirsdag sendte den saudiarabiske klub Al Hilal Champions League-vinderne fra 2023, Manchester City, hjem fra klub-VM i USA.
Det er første gang nogensinde, at et hold fra Asien eliminerer et europæisk hold ved klub-VM.
Fodboldekspert på TV 2 Mads Junker vurderer, at den saudiarabiske liga er kommet tættere på de europæiske i niveau.
- De her resultater indikerer, at den saudiarabiske liga ville ligge i top-5 eller top-6, hvis man tog den direkte til Europa.
- Jeg vil stadig gætte på, at de europæiske klubber er en smule stærkere på den lange bane, men styrkeforholdet er ikke så voldsomt udtalt, som mange går rundt og tror, siger han.
Junker er dog ikke overrasket over, at niveauforskellen ikke er større, da flere store fodboldnationer stadig udtager spillere med dagligdag i Saudi-Arabien til deres landshold, og flere af disse spillere har også tidligere gjort sig på højeste niveau i Europa.
- Jeg synes, at det er forventeligt, at de saudiarabiske klubber med så meget tilgang, de har, kan konkurrere med de europæiske klubber.
- Det spanske landshold har spillere med fra Saudi-Arabien heriblandt Laporte, der var med til at vinde EM. Portugal har også flere spillere med, og de har lige vundet Nations League, så det er ikke, fordi niveauet er fire niveauer under ligaerne i Europa.
- De spillere, der tager til Saudi-Arabien, kan stadigvæk være afgørende for deres landshold. Det indikerer, at de ikke er blevet dårligere fodboldspillere, siger Junker.
I 2010'erne så man to pengestærke ligaer i Rusland og Kina hente den ene store superstjerne efter den anden.
Historien er alligevel en anden med Saudi-Arabien, vurderer Mads Junker.
- Jeg synes, forskellen er, at de har tiltrukket rigtig mange spillere. I Kina og Rusland var der en til to spillere på hvert hold. Det var ikke seks til syv spillere, som det er på nogle hold i Saudi-Arabien.
- Det gør en forskel og løfter også niveauet hos de saudiarabiske spillere, når tilgangen er så markant fra Europa, siger Mads Junker.
/ritzau/