Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

London, 01/07/2026 - 12:02

To betjente efterforskes efter anholdelse af knivsåret Henry Nowak

Henry Nowak blev anholdt og lagt i håndjern, selv om han havde livstruende skader fra knivstik.

Af: /ritzau/

To politibetjente bliver efterforsket for mulig grov tjenesteforseelse i sagen om 18-årige Henry Nowak, der sidste år blev lagt i håndjern af politiet efter at være blevet overfaldet med kniv i Southampton i England.

Det skriver BBC.

Henry Nowak blev lagt i håndjern og anholdt, da gerningsmanden til knivoverfaldet påstod, at han selv var blevet udsat for et racistisk overfald.

Nowak døde af sine skader i politiets varetægt.

Ifølge den uafhængige britiske politiklagemyndighed, IOPC, peger beviserne i sagen foreløbigt på, at de to første betjente, der ankom til gerningsstedet, overtrådte politiets retningslinjer.

Ifølge IOPC har efterforskningen fokus på, om betjentene ikke formåede at se, at Henry Nowak havde brug for akut lægehjælp, og deres beslutning om at anholde ham og lægge ham i håndjern i stedet for at yde førstehjælp.

Gerningsmanden var den 23-årige Vickrum Digwa, som i juni blev idømt fængsel på livstid med en mindstetid på 21 år.

RITZAU

TjekDet - faktatjek