San Diego, 10/04/2026 - 19:53
Astronauter forbereder sig på ildkugle-landing efter tur rundt om Månen
Natten til lørdag klokken 02 dansk tid ventes de fire astronauter i Artemis II-missionen at vende tilbage.
Ronaldo Schemidt/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Astronauterne om bord på rumfartøjet "Orion" har både udført en historisk flyvning rundt om Månen og indsamlet uvurderlig data på den første bemandede månemission i mere end 50 år.
Men et af de mest afgørende øjeblikke på den ti dage lange mission er endnu ikke kommet - nemlig landingen.
Omkring klokken 02 natten til lørdag dansk tid ventes fartøjet at bryde igennem atmosfæren og lande i Stillehavet ud for San Diegos kyst.
Når "Orion" på hjemrejsen skal trænge gennem Jordens atmosfære, er det forbundet med en stor risiko for besætningen, hvis noget går galt.
Det fortalte astrofysiker Michael Linden-Vørnle fra DTU Space før opsendelsen.
- Der har været nogle udfordringer med rumkapslens varmeskjold. Hvis noget går galt her, kan man ikke gøre noget.
- Hvis man først har begyndt sin genindtræden i atmosfæren, så er der kun én vej, og det er ned. Og så må det gå, som det går, sagde han.
Astronauterne om bord på "Orion" er Jeremy Hansen, Reid Wiseman, Victor Glover og Christina Koch.
Glover har beskrevet hjemrejsen som at "ride på en ildkugle gennem atmosfæren".
Rumfartøjet forventes at nå op på en hastighed på mere end 40.200 kilometer i timen på hjemrejsen.
De fire astronauter har siden begyndelsen af april været på månemission for at teste nyere og bedre teknologi, og hvad der kan gøres på de næste missioner.
Månemissionen med navnet Artemis II er nemlig én ud af mindst fire andre missioner, der alle spiller en rolle i Nasas planer om at få mennesker tilbage på Månen.
Artemis II blev opsendt natten til torsdag 2. april fra Kennedy Space Center.
Tirsdag nåede astronauterne 406.777,8 kilometer ud i rummet, hvilket er den længste distance et menneske har været fra Jorden.
Da besætningen ramte rekorddistancen, var der ingen radiokontakt mellem Nasas kontrolcenter i Houston i Texas og de fire astronauter.
Det skyldtes, at "Orion" i en periode på omkring 40 minutter befandt sig bag Månen, og Månen dermed blokerede for alle signaler ned til Jorden.
Et par timer senere forlod fartøjet Månens tyngdefelt og satte kurs mod Jorden.
/ritzau/




