Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Stockholm, 26/02/2026 - 18:49

Sverige knytter drone ved hangarskib til Rusland

Tidligere erfarede SVT, at drone ved hangarskib var russisk. Nu bekræfter minister, at det er sandsynligt.

Af: /ritzau/

Der var "efter alt at dømme" en forbindelse mellem et russisk militærskib og en drone, der onsdag blev set i Øresund på vej mod et fransk hangarskib, som ligger til kaj i Malmø.

Det siger Sveriges forsvarsminister Pål Jonson til SVT.

Tidligere har SVT erfaret, at der var tale om en russisk drone, men torsdag aften knytter også det officielle Sverige dronehændelsen til Rusland.

- Der har sandsynligvis været en krænkelse af svensk luftrum af en drone - det skete, i forbindelse med at et russisk militærskib var i Øresund, siger Jonson.

- Efter alt at dømme er der en stærk forbindelse mellem det russiske militærskib og denne drone.

Dronen blev ifølge SVT opdaget af svensk militær, som udsatte den for jamming, hvor radio- og gps-signaler bliver forstyrret eller blokeret.

Herefter fløj dronen væk fra området.

"Charles de Gaulle" er det største ikkeamerikanske atomkraftdrevne hangarskib i verden.

Skibet er 260 meter langt og har plads til omkring 30 kampfly og et par tusinde soldater og besætningsmedlemmer.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek