Washington D.C., 03/12/2025 - 23:06
Trump om Moskva-møde: Putin ønsker afslutning på krigen
Donald Trump tør ikke sige, hvad der kommer ud af møde. Han siger dog, at Putin ønsker afslutning på krigen.
Brian Snyder/Reuters
Af: /ritzau/
Ruslands præsident, Vladimir Putin, har givet indtryk af, at han gerne vil have afsluttet krigen i Ukraine.
Det siger USA's præsident, Donald Trump, ifølge nyhedsbureauet AFP oven på tirsdagens møde i Moskva mellem Putin og de amerikanske udsendinge Steve Witkoff og Jared Kushner.
På mødet i Kreml diskuterede parterne et amerikansk udkast til en plan for at afslutte den næsten fire år lange krig.
- Deres indtryk er, at han gerne ser, at krigen får en afslutning, siger Donald Trump ifølge AFP.
Det er dog endnu for tidligt for USA's præsident at vurdere, hvad mødet i Moskva kan munde ud i.
- Det var et forholdsvist godt møde, siger Trump ifølge Reuters.
- Hvad der kommer ud af mødet, kan jeg ikke sige.
Vladimir Putins udenrigspolitiske rådgiver, Jurij Usjakov, udtalte i forlængelse af mødet, at der fortsat er knaster, der skal løses.
- Indtil videre er vi ikke nået frem til et kompromis, men nogle amerikanske løsninger kan godt diskuteres, sagde Usjakov ifølge AFP, da en journalist spurgte ind til de besatte områder i Ukraine.
- Nogle foreslåede formuleringer passer os ikke, og arbejdet vil fortsætte, lød det videre.
Parterne nåede ifølge Usjakov ikke frem til et kompromis om et af de vanskeligste problemer: territorium.
Putins udenrigspolitiske rådgiver fortalte, at Ruslands præsident var kritisk og negativ over for en række forslag.
USA's udenrigsminister, Marco Rubio, vurderede tirsdag, at der sker "fremskridt". Det skete i et interview med Fox News.
- Vi forsøger at finde ud af, om det er muligt at afslutte krigen på en måde, der beskytter Ukraines fremtid, og som begge parter kan acceptere.
- Jeg synes, at vi gør nogle fremskridt, sagde Marco Rubio.
Udenrigsministeren fortalte samtidigt, at det i høj grad er op til Putin, hvad der kommer til at ske.
- Det er kun Putin, der kan afslutte krigen fra russisk side, sagde Rubio.
/ritzau/




