Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 15/09/2024 - 08:21

Anmeldere: Ny version af dansk gyser skruer ned for ubehaget

Amerikansk version af danske "Speak No Evil" er knap så rystende som originalen, men stadig værd at se.

Cj Rivera/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

En amerikansk genindspilning af den danske gyserfilm "Speak No Evil" er blevet modtaget pænt, efter at den har fået premiere i flere lande.

Det står klart, efter at internationale anmeldelser af filmen er begyndt at tikke ind.

Blandt andet har den britiske avis The Guardian set filmen.

Her tildeles den amerikanske version fire ud af fem stjerner. Særligt den skotske skuespiller James McAvoy får ros for sin præstation.

- McAvoy er det mest overbevisende argument for at se den her film. Originalen er måske mørkere, men den havde ikke McAvoy, lyder det.

Den originale "Speak No Evil" formåede i 2022 at ryste mange seere og anmeldere med sine usædvanligt ubehagelige og brutale elementer.

Flere anmeldere er enige om, at der i den nye version er skruet lidt ned for ubehaget. Til gengæld er der skruet op for humoren.

- "Speak No Evil" er den mest heftige gyserfilm i årevis. Det er en vanvittigt morsom og giftig lille sag, som driver publikum til at skrige af alt det, som karaktererne går igennem, skriver The Washington Post.

Den store amerikanske avis The New York Times skriver i sin anmeldelse:

- "Speak No Evil" læner sig tæt opad den meget mere kølige og decideret væmmelige film fra 2022 med samme titel.

- Watkins (instruktør James Watkins, red.) har blødt materialet lidt op, særligt når det gælder børnenes karakterer.

Det er den danske instruktør Christian Tafdrup, der står bag originalen.

Politiken gav i 2022 filmen fem ud af seks hjerter. Anmelderen skrev dog samtidig, at han ikke havde lyst til at se filmen nogensinde igen.

Det har han så alligevel gjort, for samme anmelder har også set Watkins' udgave.

Han giver tre ud af seks hjerter og konstaterer, at genindspilningen har "vasket alt det ulækre af sig og står tilbage som lidt af en ligegyldighed".

Også filmmagasinet Ekkos anmeldelse er mere lunken. Her får den amerikanske version fire ud af seks stjerner.

- "Speak No Evil" når ikke sit danske forbillede til filmspolerne i indsigt, dialektik og originalitet. Men filmen underholder effektivt som en ordinær gyser, snart glemt, skriver Ekkos anmelder.

Gyserfilmen starter - i den danske version - på en sommerferie i Toscana, hvor Bjørn (spillet af Morten Burian), Louise (spillet af Sidsel Siem Koch) og datteren Agnes møder en hollandsk familie.

Kort efter ferien bliver den danske familie inviteret til Holland. Her braser ferieidyllen, og filmen tager en ubehagelig drejning.

Den amerikanske version er baseret på den danske og har mange lighedspunkter. Nogle detaljer og udviklinger er dog også ændret.

Den amerikanske "Speak No Evil" har fået dansk premiere i denne uge.

/ritzau/

København, 15/12/2025 - 14:57

Tømmermændsplaget vært udskiftes på P3-program

Jasper Ritz vender ikke tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt". Mads Læbel er ny vært.

Jasper Ritz har ikke ønsket at vende tilbage som vært på P3-programmet "Benægt, benægt, benægt".

Det oplyser DR i en skriftlig besked til Ritzau.

Jasper Ritz måtte afbryde et program 18. oktober efter ti minutters udsendelse som følge af tømmermænd.

Mads Læbel har været vært, mens Jasper Ritz har holdt en pause fra programmet. DR oplyser, at Mads Læbel fortsætter som vært på programmet.

Selv om Jasper Ritz ikke har ønsket at fortsætte i værtsrollen, så forbliver han stadig en del af P3-programmet.

- Han har sagt ja til at være med til at udvikle programmet, så det når ud til endnu flere lyttere, oplyser Susanne Sundstrøm, der er afdelingsleder for P3 Radio, til Ritzau.

Jasper Ritz undskyldte for hændelsen i et opslag på Instagram i oktober.

- Det er skamfuldt og pinligt, at tømmermænd tog sejren, og jeg skal på mest ydmyge måde muligt undskylde til alle mine kollegaer og ikke mindst mine højt elskede lyttere af programmet, fortalte han dengang.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 13:47

DR skruer indsatsen for uopdagede musiktalenter op

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

DR's P3 leder efter fem nye musiktalenter, som de vil hjælpe med at vinde indpas i branchen via eksponering på tværs af platforme.

P3 sætter skub i indsatsen for at spotte uopdagede musiktalenter med tiltaget "P3's næste".

Det skriver DR i en pressemeddelelse.

"P3's næste" erstatter talentprogrammet "Karrierekanonen", der har kørt gennem 25 år, og som har været springbræt for musikstjerner som Marie Key, The Minds of 99 og Pil.

P3 leder efter fem talenter, uanset alder og køn. Kanalen vil blandt andet hjælpe de fem udvalgte med at bryde igennem lydmuren ved at eksponere dem på tværs af P3's platforme og foran livepublikum.

- Med relanceringen af "KarriereKanonen" styrker vi vækstlaget, bringer ny dansk musik længere og bredere ud og skaber et tættere samarbejde med branchen i et udfordrende musiklandskab til gavn for både artisterne og brugerne, siger Augusta Glahn-Abrahamsen, der er redaktionsleder for P3 Musik, i pressemeddelelsen.

- Vi vil give nye artister bedre rammer og bred eksponering. Derfor har vi udvidet samarbejdet med branchen og tilbyder kreativ sparring og mentorforløb og sangskrivningscamps, uddyber hun.

For at komme i betragtning til at blive en af de fem udvalgte skal man indsende et musiknummer til P3. Ansøgninger åbner 1. januar og lukker 31. januar 2026.

Juryen, der skal udvælge de fem talenter, består af musikansvarlig på P3 Mathias Buch, P3-værterne Ena Cosovic og Marie Hobitz, rektor for Danish Songwriting Academy Anne Meldal samt sangerne og sangskriverne Andreas Odbjerg og Jada.

De fem udvalgte vil blandt andet få deres musik i rotation på P3, udkomme med interviews på tværs af alle P3-platforme og få foto- og livemusiksessions.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Overvej alternativer til deltid

* Måske er deltid ikke en mulighed på din arbejdsplads eller i forhold til din privatøkonomi. Der er dog stadig flere muligheder for at få følelsen af mere tid i hverdagen.

* Undersøg muligheden for hjemmearbejdsdage. Måske er det muligt at få nogle faste dage på hjemmekontoret. Dermed kan du spare transporttiden. 

* Undersøg muligheden for at forhandle dig til mere ferie. De kan eventuelt spredes ud som fridage hen over året. 

* For nogle er det en mulighed at lægge nogle arbejdstimer om aftenen for dermed at frigøre noget tid, mens børnene er vågne. Det kan dog også være et pres, at computeren skal klappes op igen efter putning af ungerne. 

Kilde: Lotte Bidstrup, som er selvstændig med firmaet Pengecoachen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/12/2025 - 11:00

FAKTA: Så mange er heltids- og deltidsansatte

* Der er flere mænd end kvinder, der har en fuldtidsansættelse. Omvendt er antallet af deltidsansatte højere blandt kvinder. 

* I 2024 lød antallet af fuldtidsansatte på 1.266.000 mænd og 880.000 kvinder.

* Antallet af deltidsansatte samme år var 261.000 mænd og 516.000 kvinder.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek