Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Seoul, 15/09/2021 - 10:43

Sydkorea tester missil og viser muskler over for naboen

Som det syvende land i verden er Sydkorea i besiddelse af særligt ubådsmissil. Det er onsdag blevet testet.

Handout/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/AFP

Sydkorea har onsdag gennemført en affyring af landets første ubådsmissil.

Det oplyser det sydkoreanske præsidentkontor.

Missilet er en del af en opgradering af Sydkoreas militær og skal blandt andet sikre beskyttelse mod eventuelle trusler fra naboerne fra Nordkorea.

Sydkorea bliver det syvende land i verden med det særlige ballistiske undervandsmissil. Det er desuden det første land i verden, der besidder våbnet uden samtidig at besidde atomvåben.

Missilet blev affyret onsdag fra den nye ubåd "Ahn Chang-ho". Det fløj den planlagte distance, inden det ramte sit mål.

Ifølge det sydkoreanske præsidentkontor er besiddelsen af missilet "rigtig vigtig i forhold til beskyttelse mod trusler udefra".

- Det ventes at spille en stor rolle i at etablere et uafhængigt nationalt forsvar og skabe fred på den koreanske halvø fremadrettet, lyder det.

Ubåden "Ahn Chang-ho" er opkaldt efter en tidligere aktivist, der kæmpede for sydkoreansk uafhængighed. Ubåden, der er dieseldrevet og vejer 3000 ton, blev første gang taget i brug sidste måned.

Onsdagens missilaffyring sker, efter at USA tidligere i år ophævede en særlig restriktion. Restriktionen, der blev indført for 42 år siden, lød på, at Sydkorea ikke måtte udvikle missiler med en rækkevidde på over 800 kilometer.

Nordkorea fremviste ved en militærparade i januar fire ubådsmissiler. Landets statslige nyhedsbureau kaldte dem "verdens mest magtfulde våben".

/ritzau/AFP

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek