Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kyiv, 10/05/2025 - 09:04

Merz, Macron, Starmer og Tusk er i Kyiv for at drøfte våbenhvile

Der kan snart komme en meddelelse om en våbenhvile på enten 30 dage eller opdelt i faser, siger diplomatkilde.

Ludovic Marin/Reuters

Af: /ritzau/Reuters

Lederne af Tyskland, Frankrig, Polen og Storbritannien er lørdag morgen ankommet til Ukraines hovedstad, Kyiv, for at vise deres opbakning til Ukraine.

Besøget finder sted efter fredagens militærparade i Ruslands hovedstad, Moskva. Her var Ruslands præsident, Vladimir Putin, vært for sine allierede ved en markering af 80-året for afslutningen på Anden Verdenskrig.

Det er første gang, at den britiske premierminister, Keir Starmer, Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, Tysklands forbundskansler Friedrich Merz og Polens premierminister Donald Tusk rejser sammen til Kyiv.

De fire ledere skal mødes med Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, for at drøfte et forslag om 30 dages våbenhvile.

- Sammen med USA opfordrer vi Rusland til at acceptere en fuld og betingelsesløs 30-dages våbenhvile for at skabe rum til forhandlinger om en retfærdig og varig fred, lyder det i en fælles erklæring fra Macron, Starmer, Merz og Tusk.

De skal også tale om mulige nye sanktioner mod Rusland, hvis russerne ikke accepterer en sådan våbenhvile, siger en fransk diplomatkilde til Reuters.

Kilden siger videre, at forslaget om 30 dages betingelsesløs våbenhvile endnu ikke er helt på plads. Men USA og de europæiske allierede håber, at man befinder sig "på et tidspunkt med mulighed for sammenfald".

- Hvad der kunne ske i de kommende timer og dage, er, at der kan komme en meddelelse om en våbenhvile på enten 30 dage eller opdelt i faser - det diskuteres stadig, siger kilden.

USA's præsident, Donald Trump, har siden sin tiltrædelse i januar presset på for en hurtig fred i Ukraine.

Efter at have sendt sin repræsentant til flere møder med Putin, offentligt været i konflikt med Zelenskyj og kortvarigt afbrudt den livsvigtige militære bistand til Ukraine, har Trump-administrationen genetableret forbindelserne med Kyiv.

Senest har Ukraine og USA underskrevet en aftale om at udvinde mineraler og andre ressourcer i Ukraine.

Der har også været en mærkbar ændring i Trumps tone over for Putin. Han har i stigende grad udtrykt frustration over den russiske præsidents tøven i forhold til en våbenhvile.

Trump har truet med at skærpe sanktionerne mod Rusland, men har også udtalt, at han kan opgive fredsbestræbelserne, hvis der ikke sker et gennembrud.

Han opfordrede torsdag til en 30-dages våbenhvile, og Zelenskyj sagde, at han var klar til at implementere den med det samme.

Putins talsmand, Dmitrij Peskov, udtalte fredag, at Rusland støtter gennemførelsen af en 30-dages våbenhvile i konflikten, men kun med behørig hensyntagen til "nuancer".

Putin har erklæret våbenhvile i tre dage fra 8. til 10. maj. Ukraine har ikke accepteret våbenhvilen, som landets regering betegner som en "skinmanøvre".

- Der er meget arbejde at gøre, mange emner at drøfte. Vi skal afslutte denne krig med en retfærdig fred. Vi skal tvinge Moskva til at acceptere en våbenhvile, siger Zelenskyjs stabschef, Andrij Jermak.

/ritzau/Reuters

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek