Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 12/04/2024 - 10:00

Se listen: Her er danskernes dårlige cykelvaner

Det er dyrt ikke at overholde færdselsloven, og det gælder også, hvis du er en af de bløde trafikanter. Her er reglerne, som danske cyklister oftest bryder.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Ud over jernheste og små knallerter er de danske cykelstier fyldt med skilte, vejmarkeringer og lysreguleringer. Og dertil tilhører en masse regler, som skal overholdes.

Det er dog langtfra alle cyklister, der opfører sig som Guds bedste børn i trafikken. Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for forsikringsselskabet Gjensidige.

Her indrømmer næsten hver tredje danske cyklist, at de i løbet af de seneste tre år engang har kørt på fortovet, mens tæt på hver fjerde har drejet til højre for rødt.

Mobiltelefonen er også blevet hevet op af lommen, for hver tiende har ifølge undersøgelsen kørt og sms'et under cykelturen. Hver sjette har kørt i et fodgængerfelt.

I bunden af listen svarer fire procent, at de i løbet af de seneste tre år har kørt direkte over for rødt.

Spørger man Jens Peter Hansen, der er formand for Cyklistforbundet, er det positivt, at statistikken også viser, at der er mange, som rent faktisk ikke bryder reglerne. Men han løfter dog en pegefinger.

- Alle trafikanter skal overholde færdselsloven, og der er et mindretal, der især for deres egen skyld bør stramme sig an, siger han.

I undersøgelsen bider Jens Peter Hansen særligt mærke i flere af overtrædelserne, som han mener skaber farlige situationer.

- At køre direkte over for rødt kan resultere i, at en bilist uforvarende kommer til at kvæste eller dræbe et andet menneske, siger han og fortsætter:

- Og at cykle i et fodgængerfelt kan genere fodgængere og overraske bilister, hvilket kan skabe en farlig situation, der ikke kun går ud over lovbryderen, siger han.

Han peger desuden på, at hvis du bruger din mobiltelefon, mens du cykler - for eksempel til at sms'e, tale eller tage selfies - kan du også skabe farlige situationer for andre cyklister med risiko for, at de bliver ramt af en bil.

Flere af de dårlige vaner er ulovlige, og du kan dermed ende med en bøde, hvis din trafikforseelse bliver spottet af en politibetjent.

Ifølge de gældende bødetakster hos politiet skal du eksempelvis af med 700 kroner, hvis du gør dig skyldig i den mest udbredte forseelse - nemlig at køre på fortovet.

Lidt dyrere bliver det, hvis du kører over for rødt eller kører med en telefon i hånden. Så er der altså afregning ved kasse et på 1000 kroner.

Det samme gælder, hvis du fræser direkte over en ubetinget vigepligt, hvor du ellers skal stoppe helt op. Så skal du også have en tusindkroneseddel op af lommen - altså inden de udgår.

Ligesom ved at køre på fortovet kan du forvente en bøde på 700 kroner, hvis en betjent ser dig cykle i et fodgængerfelt eller mod færdselsretningen på cykelstien.

Den højeste enkeltstående bøde, du kan få som cyklist, er på 1500 kroner. Den får du, hvis du kører fuld på cykel.

I en anden undersøgelse, som Kantar Public lavede for Gjensidige sidste år, svarede lidt over hver tredje ung mellem 18-29 år, at de havde kørt fuld på cykel inden for de seneste tre år. Her var knap en tredjedel af dem kommet til skade som følge af et styrt.

Det er ikke en fast promillegrænse, som afgør, om du kører ulovligt, sådan som det er tilfældet i en bil.

I stedet er det politiet, som vurderer, om du er for fuld til at cykle forsvarligt i den tilstand, du befinder dig i.

/ritzau fokus/

København, 13/10/2025 - 19:13

Statsministerens mand arbejder på dokumentar om Zelenskyj

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksens mand, Bo Tengberg, har fået støtte til et filmprojekt, hvor Ukraines præsident indgår.

Statsminister Mette Frederiksens (S) mand, filmfotograf Bo Tengberg, arbejder på en dokumentarfilm, hvor Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, indgår.

Det skriver Ekstra Bladet, der har fået det bekræftet af Bo Tengberg og produktionsselskabet Seabird Production.

Han vil dog ikke at udtale sig om projektet på nuværende tidspunkt.

- Jeg glæder mig til at tage diskussionen om filmen og dens indhold, når den er færdig, siger Bo Tengberg i en mail til Ekstra Bladet.

Projektet har titlen "The Conflict", og bag den står Seabird Production, hvor Bo Tengberg er medejer.

Det Danske Filminstitut (DFI) har støttet udviklingen af projektets manuskript med 190.000 kroner i 2024. Det fremgår af instituttets hjemmeside.

Partner i Seabird Production Troels Uhrbrand Rasmussen bekræftede torsdag over for Ekstra Bladet, at "der er noget produktion i Ukraine".

Men på grund af sikkerhed og fortrolighed ville han ikke udtale sig nærmere om projektet.

I mailen fra Bo Tengberg og Seabird Production til Ekstra Bladet lyder det videre, at "det er offentligt velkendt, at der er et personligt venskab mellem præsidentparret i Ukraine og statsministerparret i Danmark".

Blandt andet derfor bør Bo Tengberg slet ikke lave et filmprojekt om Volodymyr Zelenskyj, mener Transparency International Danmark.

Formand Jesper Olsen siger til Ekstra Bladet, at projektet vil kunne opfattes "som en propagandafilm for regeringens politik".

- Dertil kommer, at Bo Tengberg har en privatøkonomisk interesse i at tjene penge på dokumentaren, og derved har statsministeren det også. Og så har han adgang til den ukrainske præsident, fordi han er gift med statsministeren, og ikke fordi han er dokumentarist, siger Jesper Olsen til mediet.

Statsministeren svarer i en mail til Ekstra Bladet mandag, at hun er glad for at hendes mand formidler konsekvenserne af Ruslands krig.

- Jeg har selvsagt intet at gøre med dokumentaren og medvirker ikke i den.

- Danmark har et stort engagement i at støtte Ukraine. Det havde vi, før Bo tog initiativ til en dokumentar, og det bliver vi ved med at have. Det påvirkes ikke på nogen måde af min mands arbejde, skriver hun.

Siden Rusland invaderede Ukraine i 2022 har Danmark støttet Ukraine med knap 75 milliarder kroner i militær og civil støtte. Det viser tal fra Udenrigsministeriet.

Ud over at have været fotograf på en række film og tv-serier, stod Bo Tengberg i 2023 bag dokudramaet "Anker" på TV 2, der omhandlede den tidligere socialdemokratiske statsminister Anker Jørgensen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 18:54

Taylor Swift annoncerer ny dokumentar bag om rekordturné

Scott A Garfitt/Ritzau Scanpix

To dokumentarafsnit samt en koncertfilm fra Taylor Swifts "Eras Tour" vil udkomme 12. december på Disney+.

Den amerikanske popstjerne Taylor Swift har mandag annonceret en ny dokumentar, der går bag om hendes yderst populære koncertturné "Eras Tour".

Det gør hun i et opslag på det sociale medie Instagram.

Dokumentaren har fået navnet "The End of an Era" og består af seks afsnit.

- Det var afslutningen på en æra, og det vidste vi godt.

- Vi ønskede at huske hvert eneste øjeblik, der ledte op til kulminationen på det vigtigste og mest intense kapitel i vores liv, så vi gav filmskabere lov til at filme denne turné og alle de historier, der var vævet ind i den, som den nærmede sig sin slutning, skriver Taylor Swift i opslaget.

Derudover er den sidste koncert på "Eras Tour" også blevet lavet til en film.

Under "Eras Tour", som fandt sted fra marts 2023 til december 2024, nåede Taylor Swift at afholde 149 koncerter fordelt over 51 byer på fem kontinenter.

Turnéen blev den mest indbringende turné i historien med billetindtægter for mere end to milliarder dollar. Det svarer til knap 13 milliarder kroner.

Koncerterne havde en varighed på tre en halv time, og Taylor Swift optrådte med sange fra alle sine albums.

Hun har selv beskrevet turnéen som "det absolut mest udfordrende jeg nogensinde har gjort i mit liv".

Taylor Swift betragtes for tiden som en af de største og mest indflydelsesrige kulturpersonligheder i USA - og i verden.

I begyndelsen af oktober udkom hendes 12. album med titlen "The Life of a Showgirl".

Albummet har modtaget blandede anmeldelser.

Det amerikanske magasin Rolling Stones gav "The Life of a Showgirl" fem ud af fem stjerner, og skrev blandt andet i anmeldelsen, at Taylor Swift rammer rent.

The Guardian gav derimod albummet to ud af fem stjerner.

- Måske gik det for hurtigt (med albummet, red.). Eller måske var sangskriveren bare udmattet, hvilket ville være forståeligt, lød det i anmeldelsen fra mediet.

"The Life of a Showgirl" blev skrevet og produceret, mens Taylor Swift turnerede i Europa.

Både koncertfilmen og de to første afsnit af den nye dokumentar udkommer 12. december på streamingtjenesten Disney+.

Efterfølgende vil der udkomme to afsnit om ugen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 11:00

FAKTA: Tre øvelser der er gode for nakken

Øvelse 1 - for nakkens muskler

* Sæt dig på en hård stol med albuerne på knæene.

* Buk hovedet, så du laver en lille dobbelthage.

* Sørg for, at nakke og hoved er i forlængelse af rygsøjlen.

* Drej nu hovedet, så du ser skiftevis til venstre og højre underarm.

* Gentag ti gange. 

Øvelse 2 - for halsens muskler.

* Sæt en stol med rygstøtte op ad en væg eller dør.

* Sæt dig, og lad baghovedet hvile mod væggen.

* Lav nu en lille nikkebevægelse, uden at baghovedet forlader væggen.

* Bevægelsen må ikke give spændinger i de store muskler foran på halsen.

* Gentag ti gange.

Øvelse 3 - skulderbladenes muskler

* Stil dig med front mod væggen med underarmene hvilende mod væggen og håndflader, der peger ind mod hinanden. Tryk let ind i væggen.

* Se lige frem, og lad nu underarmene glide op og ned langs væggen, hverken hurtigt eller langsomt, så højt du kan. Når du kommer helt op med armene, slipper underarmene væggen, så kun hænderne har kontakt til væggen.

* Gentag ti gange.

Kilde: Inge Ris, der er fysioterapeut, ph.d. og master i rehabilitering.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 13/10/2025 - 11:00

Nakkesmerter har ofte en mental forklaring

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Den største årsag til ondt i nakken er bekymringer, stress og depression, og derfor skal der mere end fysisk træning til at slippe af med dem, siger forsker.

Dine bekymringer kan helt bogstaveligt sætte sig i nakken. Årsagen til nakkesmerter hænger nemlig ofte sammen med din mentale sundhed.

Det fortæller Inge Ris, der er fysioterapeut, ph.d. og master i rehabilitering.

- De fleste har en mekanisk forståelse af nakkesmerter og tænker, at problemet drejer sig om led og muskler, og at det derfor er noget, man kan træne sig ud af. Men den største faktor, der kan give smerter i nakken, er faktisk stress, depression og søvnmangel, siger hun.

I nakken sidder der et stort antal såkaldte smertereceptorer, som er følsomme over for stresshormoner.

- Der er et direkte link mellem vores følelser og tanker og smertereceptorerne, forklarer Inge Ris, der til daglig arbejder som underviser og forsker på UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole og er tilknyttet Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet.

Kendskab til forbindelsen mellem det mentale og fysiske er afgørende for at komme problemet til livs, mener forskeren.

Hun henviser til de seneste tal fra Sundhedsstyrelsen, der viser, at omkring 650.000 danskere lider af nakkesmerter, og det anslås, at det årligt koster sundhedsvæsenet knap 5 milliarder kroner i ekstra omkostninger.

- For mig er det vigtigt at få ud til den brede befolkning, at hvordan man har det mentalt, betyder noget for, hvordan man har det i kroppen. Så det handler om så vidt muligt at forsøge at mindske stress og bekymringer, og at man har fokus på en god søvn, lyder det fra Inge Ris.

Ifølge hende er den bedste forebyggelse mod nakkesmerter en kombination af jævnlig motion og at prioritere de ting, der gavner den mentale trivsel i hverdagen. Det kan for eksempel være mindfulness-øvelser.

- Der findes nogle rigtig fine apps på dansk med små øvelser på tre til fem minutter. Der er også tanketræningsøvelser, hvor man kan lære sig selv at tage en power-pause, hvor hjernen får lov til at slappe af.

Inge Ris understreger, at det er klart, at du kan stå i situationer i livet, hvor du ingen kontrol har over, at stressen overmander dig, at du bliver ramt af en depression, eller at bekymringerne kører rundt i hovedet - og at din nakke lider under det.

- Men det er vigtigt at have en opmærksomhed på grunden til, at man har det skidt med sin nakke. Man skal altså lade være med at bruge en bondegård på alle mulige fysiske behandlinger, hvis det er ens livssituation, der er problemet. Så er det den situation, man skal fokusere på at søge hjælp til.

Når det er sagt, så har nakken - ligesom resten af kroppen - godt af fysisk træning. Især de forreste og bageste muskler, siger Inge Ris.

- Nakken har godt af at blive bevæget ud i nogle yderstillinger. Desværre er vores liv i dag indrettet sådan, at det er meget sjældent, vi kommer derud og får bevæget leddene i alle deres funktioner, siger hun og fortsætter:

- Der er heller ikke mange, der træner halsmusklerne til hverdag. Men stærke hals- og nakkemuskler kan give støtte omkring nakkehvirvlerne. Og så afhjælper det også nakkesmerter, hvis du generelt er i god fysisk form. Så at tage i fitnesscenter eller gå en rask tur tre gange om ugen er godt givet ud.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek