København, 08/07/2026 - 17:47
248 demonstranter vinder i principiel sag mod politiet
Østre Landsret har afgjort, at Københavns Politi burde have indbragt mange borgeres klage for retten.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Københavns Politi begik en fejl, da man afviste at indbringe en sag om frihedsberøvelse af 248 demonstranter for retten.
Det har Østre Landsret slået fast i en dom onsdag.
Landsretten oplyser, at en tidligere afgørelse fra Københavns Byret er blevet stadfæstet.
Sagen drejer sig om en demonstration helt tilbage i 2019.
De mange mennesker mener, at politiet udsatte dem for en ulovlig frihedsberøvelse 1. maj, da de var gået fra Israels Plads og var nået frem til Dronning Louises Bro i København.
Ifølge loven har politiet pligt til at indbringe en borgers klage over en administrativ frihedsberøvelse for retten. Pligten gælder de frihedsberøvelser, som falder uden for strafferetten.
Men det gjorde Københavns Politi ikke.
Politiet hævdede, at der ikke havde været tale om en frihedsberøvelse. De mange mennesker havde blot fået et påbud om at lade sig besigtige via en sluse, blev det påstået.
I en tidligere dom har Københavns Byret sagt, at det stemmer bedst med loven, at det er domstolene - og ikke politiet selv - der afgør, om politiets aktion har karakter af en frihedsberøvelse eller ej.
Denne afgørelse fra 25. januar 2025 var politiet utilfreds med, og derfor gik man videre med en anke til landsretten.
Her er vurderingen imidlertid den samme som i første omgang, har det onsdag vist sig.
Såvel i byretten som i landsretten har dommerne været uenige. Begge steder har et mindretal stemt for at give politiet medhold, og begge steder stod stemmerne 2-1.
- Der er faldet dom i landsretten, og den tager vi naturligvis til efterretning, siger sektionsleder Jannik Rasmussen i Københavns Politi.
Der var dissens, altså uenighed, om resultatet i landsretten, hvor to ud af tre stemte for det, der blev dommens resultat.
Med landsrettens afgørelse er der nu to muligheder.
Enten kan politiet indbringe sagerne for byretten, så domstolen rent faktisk får mulighed for at tage stilling til, om der var tale om en frihedsberøvelse eller ej.
Og ellers kan politiet søge om lov til at få spørgsmålet til Højesteret.
- Hvis politiet ikke gør det, forventer jeg bestemt, at de indbringer sagen for byretten, for det skal de, siger Helena Reumert Gjerding, der var en af de to advokater, der repræsenterede demonstranterne.
Hun kalder det for en rigtig fin dom.
RITZAU




