Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Abu Dhabi, 18/08/2026 - 22:54

De Forenede Arabiske Emirater indstiller al handel med Iran

Regional eskalering er årsagen til, at De Forenede Arabiske Emirater indstiller handlen med Iran, lyder det.

Af: /ritzau/

De Forenede Arabiske Emirater har indstillet al handel, samhandel og finansielle transaktioner med Iran.

Det oplyser udenrigsministeriet i landet i en erklæring, skriver nyhedsbureauet Reuters sent tirsdag aften.

Beslutningen gælder, indtil der meldes andet ud, lyder det.

Den er blevet truffet i lyset af den seneste tids eskalering af situationen i regionen, som underminerer både den regionale og internationale fred og sikkerhed, siger ministeriet.

Krigen i Mellemøsten begyndte den 28. februar, da USA og Israel begyndte den første store angrebsbølge på Iran.

De Forenede Arabiske Emirater blev efterfølgende hårdt ramt af de efterfølgende angreb fra Iran, da næsten 3000 missiler og droner blev rettet mod landet. Ifølge nyhedsbureauet AFP er det flere end noget andet sted i regionen.

USA og Iran underskrev 17. juni et forståelsespapir, som gav de to lande 60 dage til at nå frem til en større aftale. Det skulle også sætte en stopper for alle militæroperationer.

Mandag udløb de 60 dage, uden at der er sket større gennembrud i forhandlingerne.

RITZAU

TjekDet - faktatjek