Esbjerg, 19/07/2026 - 12:44
Tog stoppet af træstammer i Ølgod - stor efterforskning er i gang
Politiet "tager hændelsen meget alvorligt" og bruger drone og hunde i undersøgelse. Flere tog er aflyst.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Togdriften på en vestjysk strækning er søndag formiddag indstillet efter en hændelse i Ølgod. Her påkørte et lokaltog træstammer og grene, som var placeret på skinnerne.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
Ingen personer i toget kom noget til, og toget blev heller ikke afsporet.
Det var ved jernbaneoverskæringen ved Østerbro og Storegade, at toget ramte træstammerne 7.15.
Det holdt stille og kunne ikke køre videre, lød det fra politiet på meddelelsestjenesten Politi Update lidt før klokken 9.00
Politiet har indledt en efterforskning af, om der er tale om en forsætlig handling, oplyser vagtchef Michael Henriksen efter klokken 11.
Lokoføreren åbnede dørene, så togets to passagerer kunne komme ud. Banedanmark gav politiet besked lidt før klokken 7.30.
Undersøgelsen er omfattende. Den omfatter brug af politihunde, en drone, kriminaltekniske undersøgelser, afhøringer og indhentning af videoovervågning, fortæller politiet i en pressemeddelelse ved middagstid.
- Vi tager hændelsen meget alvorligt, udtaler vicepolitiinspektør Søren Theilgaard Rønnow.
Blandt teorierne er, at nogen i kådhed eller tankeløshed bevidst har lagt træstammer på skinnerne.
- Men vi efterforsker bredt og holder alle relevante muligheder åbne, siger vicepolitiinspektøren.
Togselskabet Go Collective oplyser på sin hjemmeside søndag formiddag om aflysninger på strækningen mellem Skjern og Varde på grund af politiets arbejde på sporet. I stedet indsættes taxaer til at transportere passagererne.
Hvornår togdriften kan genoptages, er ved middagstid uvist.
RITZAU




