Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Aalborg, 28/01/2025 - 08:54

AaB forhandler om salg af viceanfører

Viceanfører Melker Widell kan være på vej til en klub i udlandet, meddeler AaB.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

AaB må muligvis undvære viceanfører Melker Widell i foråret.

Midtbanespilleren er således eftertragtet, og en klub fra udlandet har lagt et konkret bud. Det skriver AaB i en børsmeddelelse.

- I den forbindelse har AaB valgt at indlede realitetsforhandlinger om en mulig transfer. Der er ikke sikkerhed for, at en aftale vil blive indgået, skriver superligaklubben.

Svenske Widell kom til AaB fra hjemlandets Landskrona i sommeren 2023, og indtil videre er det blevet til 51 kampe og 11 scoringer.

AaB meddeler ikke, hvad buddet fra den unavngivne klub lyder på.

Klubben oplyser dog, at et eventuelt salg vil påvirke forventningerne til 2025 økonomisk.

Lige nu lyder forventningen på et minus i omegnen af 15-25 millioner kroner. Et salg vil ændre det til et minus på cirka 0-10 millioner kroner.

I den forventning har man inkluderet investeringer i truppen, akademiet og kommercielle aktiviteter.

AaB ligger aktuelt nummer ni i Superligaen med syv point ned til nedrykningsstregen.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek