Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kongens Lyngby, 25/05/2026 - 20:02

Målmandskoks sikrer Horsens matchbold i oprykningsduel

En stor brøler af Lyngbys reservekeeper og en forsvarsfejl sikrede Horsens en vital sejr på 2-0.

Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Lyngby Boldklub holdt førstemålmand Jonathan Ægidius ude af truppen til mandagens kamp mod AC Horsens. Kampen var uden betydning for Lyngby, der allerede var sikret oprykning fra 1. division.

Til gengæld kan beslutningen vise sig at blive afgørende for, hvem der følger holdet med op i Superligaen. På et stort målmandskoks og en forsvarsbrøler vandt Horsens således kampen med 2-0.

Det betyder, at Horsens går ind til sidste spillerunde på den oprykningsgivende andenplads med to point ned til Esbjerg fB, som nu er eneste konkurrent til oprykningen.

Da Horsens samtidig har en målscore, som er 13 mål bedre end Esbjergs, kan Horsens nøjes med uafgjort hjemme mod Kolding. Kolding, som er bundprop i oprykningsspillet og intet kan nå.

Esbjerg samt Hillerød og Hvidovre vil formentlig være trætte af, at Lyngby havde udeladet keeper Ægidius og givet pladsen til 19-årige Anton Mayland. Horsens' sejr dræbte nemlig Hillerøds og Hvidovres oprykningshåb endegyldigt.

For selv om Mayland det meste af tiden stod fint, stod han bag den brøler, som gav Horsens føringen.

Lyngby havde bolden en del, men havde problemer med at nedbryde den stærke defensiv, som Niki Zimling har fået banket sammen, efter at han i midten af april overtog trænersædet.

I stedet fik Mayland en ærgerlig hovedrolle ti minutter før pause. Han gled, da han skulle tæmme en tilbagelægning, og så løb bolden forbi ham.

Det gav Horsens-angriber Adrian Justinussen frit løb mod et tomt mål, og så stod det 1-0.

Lyngby sad på det meste efter pausen, men den stærke defensiv hos gæsterne bestod testen. Det gjorde Lyngbys ikke.

Godt ti minutter før tid blev Mikkel Fischers tilbagelægning for kort, keeper Mayland havde ikke overblikket til at håndtere presset fra Julius Madsen, som fik tacklet bolden forbi den uheldige Lyngby-keeper.

Og så kunne Madsen akkurat som holdkammerat Justinussen spadsere bolden i et tomt mål.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek