Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Paris, 08/02/2026 - 13:38

Fransk politi anholder fem for krypto-bortførelse af to kvinder

Fire mænd og en kvinde er anholdt i forbindelse med fundet af to savnede kvinder i en garage i Frankrig.

Alex Martin/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De franske myndigheder har anholdt fem, i forbindelse med at en dommer og hendes mor skal være blevet holdt fanget i 30 timer i sidste uge i en sag om kryptovaluta.

Det fortæller anklagemyndigheden til det franske nyhedsbureau AFP.

Den 35-årige dommer er gift med en mand, der besidder en ledende stilling i en kryptovirksomhed, hvilket menes at hænge sammen med bortførelsen, da kidnapperne krævede en løsesum i kryptovaluta.

Kryptovaluta kan beskrives som en slags digitale penge.

Samlet fire mænd og en kvinde er blevet anholdt i sagen om den mulige bortførelse.

Anholdelserne kommer, efter at dommeren og hendes 67-årige mor blev fundet sårede i en garage i det sydøstlige Drôme-departement fredag, oplyser anklagemyndigheden.

Dommerens partner var ikke hjemme, da de to kvinder blev taget natten til torsdag. Det fortalte anklageren i sagen, Thierry Dran, under et pressemøde fredag.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek