Frederikshavn, 15/08/2025 - 10:45
Kongeparret besøger saltsyderi og glaspuster på sensommertogt
Kong Frederik og dronning Mary sejler i år til Nordjylland, Læsø og Samsø på sensommertogt.
Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Når kongeparret om ti dage stævner ud på deres sensommertogt på kongeskibet "Dannebrog", går turen blandt andet forbi Råbjerg Mile og Læsø Saltsyderi.
Det fremgår af programmet for sommertogtet, som kongehuset fredag har delt på sin hjemmeside.
På turen gæster kong Frederik og dronning Mary både Frederikshavn, Thisted, Læsø og Samsø kommuner med kongeskibet. Togtet afsluttes 28. august på Samsø.
Kongeparret ventes at ankomme til Sæby Havn 25. august. I byen skal kongeparret på byvandring, og det ventes også, at de vil besøge Sæby Glaspusteri.
Her vil de få en introduktion til glashåndværket og historien om byens glaspusterier. Om eftermiddagen går turen videre til Råbjerg Mile, lyder det i programmet.
Den 28. august runder kongeparret sensommertogtet af med et besøg i Nordby på Samsø og en reception på kongeskibet "Dannebrog" i Kolby Kås Havn for indbudte gæster.
Det nuværende kongeskib blev søsat den 26. maj 1932.
Skibets 93 år på havet har ifølge kongehusets oversigt over dannebrogstogter budt på et hav af rejser indenlands, men også til Grønland og Færøerne.
Kongeskibet fungerer som privat og offentlig residens for den kongelige familie, når de er på sommertogt eller på officielle besøg.
/ritzau/