Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/05/2023 - 10:00

Michael Falch har giftet sig med sin Ginnalee

Alle odds har været imod Michael Falch og den asiatiske kvinde Ginnalee. I sin nye erindringsbog "Under månen" fortæller Michael Falch deres eventyr.

Af: Af Eva Maria Brandi, Ritzau Fokus

Pandemiens mange benspænd kunne have haft fatale følger for musikeren Michael Falch, der både måtte vinke farvel til sit levebrød og sin nye kærlighed, da landet blev lukket ned.

Efter kun fem koncerter måtte hans rockband, Malurt, i foråret 2020 trække stikket på den turné, der ikke bare var et comeback af dimensioner, men også en koncertrække, der skulle være "once in a lifetime".

- Det var jo noget, vi havde trænet virkelig hårdt op til i flere år, så det var et slag, da det hele måtte udskydes, fortæller Michael Falch.

Coronapandemien gjorde det umuligt at spille koncerter. Men samtidig måtte Michael Falch også indstille sig på, at den 42-årige thailandske kvinde Ginnalee, som han havde udviklet et kærlighedsforhold til, nu befandt sig 8500 kilometer fra ham.

Og den flybillet, han havde købt for at rejse ud til hende og blive genforenet, blev igen og igen annulleret på grund af restriktioner.

- Min lillesøster, Dorte, er nok det menneske, der kender mig bedst, og hun kunne mærke på mig, at det bare var en nedadgående spiral for mig. Hun vidste, at den tilstand kunne være rigtigt farlig for mig, for jeg er et hyperfølsomt gemyt, og der var ikke gode odds for mig lige der, fortæller Michael Falch.

- Så hun sagde til mig: "Skriv for helvede". Så det gjorde jeg, siger musikeren, der nu er aktuel med erindringsbiografien "Under månen. Overmodne manddomsfortællinger".

- Jeg ved godt, at man siger, at det kan være terapeutisk at skrive, og med denne bog har det i den grad været tilfældet. Jeg har i høj grad også skrevet den for at holde mig selv oppe, siger sangeren.

I bogen fortæller han både anekdoter fra ungdommen og Malurt-dagene, dykker ned i sine 21 år som ædru og fortæller om den kærlighed, der blomstrer i ham, mens det føles, som om alt omkring ham visner.

Det er ikke mere end to år siden, han senest udkom med det andet bind i fortællingen om det liv, han har levet.

I den seneste bog skrev han blandt andet om sit møde med Ginnalee, og bogen slutter med en cliffhanger - nemlig hvad der sker med parret, efter hun rejser tilbage til Thailand.

- Hun måtte ikke længere opholde sig i Danmark, hvor hun blev udvist fra i to år, og min forrige bog sluttede derfor brat og uforløst. Så læsere og lyttere fortjente en fortsættelse af fortællingen, fortæller Michael Falch.

Fortsættelsen glimter på hans højre ringfinger, hvor en ring af hvidguld vidner om, at parret trods alle odds er blevet gift.

I januar 2022 kunne de lade sig vie i Thailand som et led i ønsket om at kunne skabe et liv sammen på Langeland.

Men vejen dertil har været et virvar af papirer, bureaukrati og skæbnesvangert uheld, der i det forelskede pars øjne dog hver gang har vendt sig til held.

De nåede at bo sammen i et halvt år i Danmark, før Ginnalee måtte forlade landet, og siden har Michael Falch kastet alle sine kræfter i at få hende hertil.

Han har endda måttet bo en længere periode i Flensborg i forsøget på at opfylde EU-reglerne for familiesammenføring.

- Jeg havde ikke regnet med, at jeg skulle møde kærligheden igen. Men der er jo en masse, vi ikke selv er herre over. Vi bestemmer for eksempel ikke, hvornår vi bliver forelskede, siger han.

- Det var ikke planen - og det var det heller ikke for Ginnalee, for hun havde intet ønske om at binde sig til nogen i den vestlige verden, fortæller Michael Falch.

Men kærligheden har de ikke kunnet fornægte. Heller ikke selv om det for den 66-årige sanger er en ny slags kærlighed.

For ham er den ikke på samme måde som tidligere så direkte forbundet med den fysiske kærlighed, fortæller han.

Det har ikke været et nemt emne for ham at tage op i bogen, men det har været nødvendigt.

- Jeg har gjort en dyd ud af at være mere modig, når jeg skriver, end der egentlig er dækning for. Men jeg mener, at hvis mine bøger virkelig skal have en eksistensberettigelse, så er jeg nødt til at være ekstremt åbenhjertig. Jeg vil ikke putte mig i mine bøger.

- Jeg kan mærke, at mit begær nu om stunder er mindre styrende, og det oplever jeg faktisk som en befrielse, fortæller Michael Falch.

Han kalder det en gave for hans parforhold.

- Jeg kommer ikke så meget med det der pres med min erotik. Det kan nok lyde lidt tamt, som om jeg er nået til Monrad & Rislund-stadiet, hvilket jeg jo måske nok også er. Til tider vil jeg måske lige så gerne "have et stykke mad", siger han og smiler så over citatet.

- Okay, nu skal jeg nok heller ikke underspille det for kraftigt. Men for mig er det faktisk en positiv sidegevinst ved alder, siger han.

Dem er der ellers ikke mange af, mener han. I bogen går han stejlt op imod klichéen om, at alder bare er et tal.

- Alder er sort på hvidt. Det er døden, der arbejder, siger han.

Men med en hustru, der er 24 år yngre end ham selv, er han nødt til at lægge sig i selen.

- Jeg skal ikke blive mere gammelfar end højst nødvendigt. Så jeg vil godt kæmpe for det.

- Nu kan det jo være, at jeg skal være sammen med Ginnalee i mange år, og hun skal på en eller anden måde have glæde af mig i den tid.

- Så jeg skal ikke lægge mig på sofaen med mine Napoleonskager og min finske lakrids og bare på den måde lade alderen tage mig, selv om det kunne være fristende. Jeg skal eddermame nok stritte imod, alt hvad jeg kan, siger sangeren.

Men det er ikke kun veteranfodbolden, der holder Michael Falch skarp. Han har også kastet sig helhjertet ud i at lære thailandsk. Ikke mindst for at kunne tale med Ginnalees familie i Thailand, som ikke taler et ord engelsk.

- Det har været mit eget ønske, sådan at når jeg er derude, så kan jeg sige: "Solen skinner i dag", eller "der går køer derovre".

- Måske forstår jeg kun en brøkdel af, hvad der bliver svaret. Men jeg vil så gerne vise dem, at jeg også er et medmenneske, ikke bare er en tegneseriefigur af en hvid, vestlig, velbjærget mand, der kommer ud og spiller smart i et tredjeverdensland, siger han.

I Chaiyaphum, hvor Ginnalee stammer fra og hendes familie bor, har Michael Falch med egne ord lært nogle af de sødeste mennesker at kende, han nogensinde har mødt. Og selv om der er kulturforskelle, har han også fundet mange ligheder.

Blandt andet har han sin ædruelighed - det er nu 21 år siden, han stoppede med at drikke - til fælles med Ginnalees familie.

Præcis hvor parret er i dag - om det endelig er lykkedes Ginnalee at komme til Danmark og få en permanent opholdstilladelse, vil Michael Falch ikke afsløre for dem, der har tænkt sig at læse eller lytte til bogen.

Men han kan uden at tøve sige, at alle de prøvelser, de har måttet gå igennem, har hærdet dem og lært ham helt nye grader af tålmodighed og tillid.

- Undervejs har vi opfundet udtrykket "bad luck is good luck". Det har hjulpet os meget. Og det har faktisk været sandt mange gange.

- Det hører jo til livets forunderlige overraskelser. At det, vi tror, vi har brug for, måske slet ikke er det, vi egentlig skal have, siger han.

"Under månen. Overmodne manddomsfortællinger" udkommer 11. maj.

/ritzau/

København, 03/09/2025 - 07:30

BLÅ BOG: Alex Høgh Andersen

* Alex Høgh Andersen er autodidakt skuespiller.

* Han er født 20. maj 1994 i Slagelse og opvokset i Skælskør på Sydvestsjælland.

* Som ung spillede han teater, blandt andet i Eventyrteatret.

* På skærmen debuterede han i miniserien "Outsider", inden han senere medvirkede i TV 2-julekalenderen "Tvillingerne og julemanden" fra 2013.

* Fra 2016 til 2020 spillede han rollen som Ivar Benløs i HBO-serien "Vikings".

* I de danske biografer har han kunnet opleves i "Krigen" fra 2015, "Skyggen i mit øje" fra 2021 og "Nattevagten 2: Dæmoner går i arv" fra 2023.

* Han bor på Amager i København med sin kæreste, skuespiller Johanne Milland.

Kilder: IMDB, danskefilm.dk og Ud & Se.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/09/2025 - 07:30

Dansk stjerne: Mister interessen hvis ikke det er lidt farligt

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

En hovedrolle er en drøm, men også en presbold. Skuespiller Alex Høgh Andersen skal som rejseholdets nye frontfigur bære den danske krimifilm på sine skuldre.

En skuespiller kan gå og lade op til den i mange år. Vente på den. Drømme om den.

Pludselig er den der: Hovedrollen i en stor dansk biografsatsning.

Nu har telefonen ringet hos Alex Høgh Andersen.

For enden af linjen var filminstruktør Christoffer Boe med et tilbud: en hovedrolle i den danske biograffilm "Rejseholdet: Det første mord".

At træde ind i en hovedrolle i en stor film med en velkendt titel satte et pres på skuldrene af Alex Høgh Andersen.

Han har tidligere medvirket i store film og tv-serier, men aldrig som den bærende hovedrolle.

- Jeg elsker at spille biroller. Det er pissesjovt og ofte de roller, der er fedest, fordi man kan slippe afsted med noget andet og ikke har det samme pres, siger han og uddyber:

- Hovedrollen skal holde publikum i hånden, og det sætter nogle begrænsninger på karakteren. Det er ikke Batman, man husker, men Jokeren.

Alex Høgh Andersen fortæller, at det er ganske normalt for ham som skuespiller at mærke presset. Alligevel er der noget ved "Rejseholdet", der føles anderledes. Nu er det ham, der er Batman.

I filmen bliver hans karakter, den unge politimand Otto Himmelstrup, i 1927 sat i spidsen for politiets nye afdeling rejseholdet.

Her bliver han sat under pres, da han skal lede gruppen igennem deres første mordgåde og gøre rejseholdet til det danske svar på det amerikanske forbundspoliti FBI.

Et pres, som Alex Høgh Andersen kan genkende sig selv i med sin første store danske hovedrolle.

- Lige som Otto synes jeg, det er spændende. Hvis der ikke er noget på spil, og hvis det ikke er lidt farligt, mister jeg hurtigt interessen, siger skuespilleren.

Ved at blive udsat for presset lærer Alex Høgh Andersen meget om sig selv.

- Det er derfor, det er spændende og udfordrende. Hver gang det er det, bliver man klogere heroppe, siger han og peger på den øverste del af hovedet, inden han fortsætter:

- Men man bliver også klogere i hjertet, så man rykker sig, så der pludselig er nogle ting, der giver mening.

Den 31-årige skuespiller er vant til rampelyset fra den store HBO-serie "Vikings", hvor han havde rollen som Ivar Benløs.

Herhjemme tonede Alex Høgh Andersen frem i TV 2's julekalender fra 2013, "Tvillingerne og julemanden".

Senere slog han for alvor sit navn fast i Ole Bornedals autentiske drama "Skyggen i mit øje" og gyserfilmen "Nattevagten 2: Dæmoner går i arv".

Han var også den ene af to hovedrolleindehavere i Viaplays komediedramaserie "Kald mig far". En serie, han selv fik idéen til sammen med skuespiller Magnus Haugaard.

Professionelt har han udviklet sig fra storebroren i familiejulekalenderen til en stor international rolle, idémand til sin egen serie og nu en hovedrolle i en dansk film.

- Hovedrollen er noget, man drømmer om i årevis. Pludselig er den der, og så er jeg 31 år. Så føles det ikke, som det havde gjort, hvis jeg var 22 år, siger Alex Høgh Andersen.

Da han spillede Ivar Benløs i "Vikings", var der ikke de samme forpligtelser. Han havde mest sig selv at tage hensyn til.

Dengang var han i starten af 20'erne og boede for sig selv uden for den irske hovedstad Dublin.

- Jeg kommer ikke til at opleve noget, der er så centreret omkring mig selv igen. Det er jeg glad for, men det var også sjovt kun at skulle tænke på mig selv, og at jeg kun skulle fordybe mig i mit arbejde, siger han.

Nu er der både en kæreste og en hund hjemme i Danmark, og i takt med at Alex Høgh Andersen er blevet ældre, har prioriteterne ændret sig.

- Nu er jeg blevet hundefar, så jeg tænker egentlig mere på, om han har fået mad nok, og om han bliver trænet godt nok.

Privat danner han par med den 30-årige skuespiller Johanne Milland, som han mødte under optagelserne til Viaplay-serien "Kald mig far", som de begge medvirker i.

Parret bor sammen, men i efteråret turnerer Johanne Milland landet rundt med musicalen "Skønheden og udyret" i hovedrollen som Belle.

- Jeg skal også gøre mit for, at min kæreste har det godt på arbejdet. Så der er kommet nogle andre værdier og prioriteter i livet, siger Alex Høgh Andersen.

Filmen "Rejseholdet: Det første mord" har premiere 4. september i biografer landet over.

Rollelisten tæller også navne som Mathilde Arcel, Nicolaj Kopernikus, Mille Lehfeldt, Lars Ranthe og Niels Hausgaard.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/09/2025 - 10:00

FAKTA: Derfor får vi nyt elprissystem

* Det europæiske elmarked overgår til et nyt system, hvor prisen på strøm kan skifte hvert kvarter.

* Meningen med det nye system er, at produktionen af el fra sol og vind skal følges bedre ad med prisen.

* Der kan for eksempel være stor forskel på, hvor meget strøm et solcelleanlæg eller en vindmølle producerer i løbet af en time. Det første kvarter er der måske fuld sol eller meget vind, men så driver en sky for solen, eller blæsten aftager, hvilket får produktionen til at falde kvarteret efter.

* Ved at beregne en ny elpris hvert kvarter er håbet, at prisen på strøm bliver mere præcis.

Kilde: Martin Dam Wied, der er chef for afdelingen Marked, Varme og Intelligent Energi hos brancheorganisationen Green Power Denmark.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/09/2025 - 10:00

Ny elpris hvert kvarter er kun for den topnørdede forbruger

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Til efteråret overgår prisen på strøm fra at være timebaseret til kvarterbaseret, men det rykker højst sandsynligt intet nævneværdigt på din elregning.

Følger du nøje med i, hvornår det er billigst at sætte en vask over eller lade elbilen op, så skal du berede dig på, at der fra 1. oktober bliver skruet op for det daglige antal af priser.

Når efteråret rammer, vil en række elselskaber herhjemme tilbyde dig muligheden for at få en ny elpris hvert kvarter i stedet for hver time. Det sker, fordi hele det europæiske elmarked overgår til et nyt prissystem.

Spørger du Tue Patursson, der er ekspert i indeklima, klimatilpasning og energi hos Videncentret Bolius, så giver det dog ikke ret meget mening for den enkelte forbruger at planlægge strømforbruget efter priser, der skifter hvert kvarter.

- Man skal virkelig være en, der nørder det og indstiller sine ting meget præcist. Der er sikkert nogle gadgetagtige typer, der kan finde ud af at få noget ud af det, men jeg tvivler på, at den almindelig dansker vil opleve nogen forskel ved den her ændring, siger Tue Patursson.

Han peger på, at for eksempel vaskemaskinen gerne kører en times tid ad gangen og måske over tre timer, hvis du indstiller den på et spareprogram.

- Det må være beskedent, hvad man kan spare på at skyde vasken et kvarter, fordi der er tale om en meget lille mængde strøm, lyder det fra Tue Patursson.

De kvarterbaserede elpriser er ifølge ham mest relevante for erhvervslivet, hvor der bliver brugt store mængder strøm, og hvor selv små justeringer i forbruget derfor kan føre væsentlige besparelser med sig.

Er du alligevel nysgerrig på at se, om du kan hente nogle kroner og øre hjem på elregningen, skal du først og fremmest tjekke op på, hvilken aftale du har med dit elselskab. De nye kvarterpriser vil kun være relevante, hvis din elaftale er baseret på variable priser.

Dernæst skal du finde du af, om dit elselskab overhovedet tilbyder dig at skifte over til et produkt med kvarterpriser.

Martin Dam Wied, der er chef for afdelingen for Marked, Varme og Intelligent Energi hos brancheorganisationen Green Power Denmark, anbefaler dog, at du ser tiden an, inden du hopper på det nye produkt.

- Mit råd vil være at holde øje med, hvordan det udvikler sig på elbørserne med de nye kvarterpriser. Det er lidt som at holde øje med aktier, siger han og peger på, at det stadig er uvist, hvordan det nye elprissystem vil påvirke elmarkedet.

Måske viser det sig, at kvarterpriserne på sigt godt kan betale sig for dig, der bruger meget strøm i løbet af døgnet. Det kan være, hvis du har en ladeboks til elbilen i garagen eller varmer huset op med en varmepumpe.

- Men helt personligt ville jeg nok se tiden an, understreger Martin Dam Wied.

Ender du med at sige ja tak til muligheden for at blive afregnet for strøm på den nye facon, er det vigtigt at tjekke op på, om du skal have en ny elmåler.

- Der vil være ældre elmålere, der ikke kan afregne per kvarter. Det afhænger lidt af, hvor man bor, og hvornår måleren blev sat op. Her skal man tage fat i sit elselskab og finde ud af, om man skal have en ny, fortæller Martin Dam Wied.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek