Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 28/11/2024 - 10:37

Tinka tager på danmarksturné

Musicaludgaven af TV 2's julekalender om nissen, der også er halvt menneske, har været en succes. Derfor genopsættes den flere steder landet over til næste år.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Der er ingen grund til at pakke de eftertragtede Tinka-nissehuer væk sammen med julepynten.

For musicaludgaven af TV 2's første julekalender om nissen, der også er halvt menneske, bliver genopsat næste år.

Det annoncerer Lion Musicals og Live Nation i en pressemeddelelse.

- Det har været fantastisk at opleve modtagelsen af "Tinkas juleeventyr", jubler executive producent Thomas Langkjær i pressemeddelelsen.

- Hver aften er drenge og piger troppet op i deres egne Tinka-huer. Det har været en fornøjelse at se begejstringen hos dem, når de bliver suget ind i eventyret på en måde, som kun teaterrammerne tillader. Vi glæder os meget til at genskabe den oplevelse, når forestillingen skal på turné næste år.

Musicalen havde premiere 21. november og spiller frem til 28. december i Glassalen i Tivoli i København. Men fra 19. november 2025 og frem til sidste show 21. december næste år kan den opleves i Esbjerg, Holstebro, Aarhus, Aalborg og Odense.

Trine Marie Wisborg fortsætter som Tinka. En rolle, hun overtog fra Josephine Højbjerg, der spillede nissen i TV 2-trilogien, der blev sendt mellem 2017 og 2022.

Det fremgår ikke, om det øvrige hold på scenen, som blandt andre tæller Birthe Kjær, Johannes Nymark og Szhirley, er en del af danmarksturnéen næste år.

Musicalen er baseret på den første julekalender om Tinka, "Tinkas juleeventyr", der blev sendt på TV 2 første gang i 2017.

Den handler om nissen Tinka, der finder ud af, at hun er halvt menneske. Det vækker opsigt i nissernes rige, da mennesker har et dårligt ry. Derfor drager Tinka til menneskenes verden i håbet på at genvinde nissernes accept, og her møder hun Lasse.

To år efter "Tinkas juleeventyr" kom "Tinka og kongespillet", mens den sidste julekalender i trilogien, "Tinka og sjælens spejl", blev sendt i 2022.

Sangene til musicalen er blevet skrevet af blandt andre popstjernen Burhan G, som i 2017 også stod bag julehittet "Tinka", der havde Frida Brygmann med på vokal.

/ritzau/

København, 13/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Ulver Skuli Abildgaard

* Ulver Skuli Abildgaard blev født 26. juni 1955.

* Den 70-årige skuespiller blev færdiguddannet fra Odense Teater i 1984

* Han særlig kendt for sin rolle som Ulrik i komedieserien "Hjem til fem" fra 1995.

* Har spillet roller i tv-serier som "Taxa", "Sommerdahl" "Badehotellet", "De forbandede år", "Nordkraft" og Thomas Vinterberg-filmen "Kollektivet".

Kilder: DR, IMDB. 

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/12/2025 - 08:00

TV 2-stjerne: Folk bliver helt bange for mig

Ulver Skuli Abildgaard, der spiller morfar Jens i "Valdes jul - vintermiraklet", er så buldrende positiv, at folk finder det uhyggeligt, fortæller han.

God julestemning kan bringe det positive frem i selv den mest forbitrede vinterhader.

Men det kan også blive for meget af det gode, hvis man spørger Ulver Skuli Abildgaard, der er aktuel som morfaren Jens i TV 2-julekalenderen "Valdes jul - vintermiraklet".

Han er selv så positivt anlagt, at det næsten er uhyggeligt, mener han.

- Jeg buldrer nogle gange frem af positivisme - folk bliver helt bange for mig, fortæller skuespilleren, der har spillet med i tv-serier som "Taxa" og "Badehotellet".

Ifølge Ulver Skuli Abildgaard er det til tider lidt for positive sind er noget, som han har måttet arbejde med for ikke at træde sine medmennesker over tæerne.

- Fordi jeg er så buldrende, kommer jeg til at dæmpe alle mulige andre - jeg giver jo ikke andre lov. Der skal også være plads til, at andre har det, som de har, siger Ulver Skuli Abildgaard.

Det er dog noget, som er blevet bedre med alderen, fortæller den 70-årige skuespiller.

Det positive og lyse sind er også gældende for hans karakter i julekalenderen, morfaren Jens, der så småt begynder at falde for Berit, der spilles af Ina-Miriam Rosenbaum, da hun skal arbejde på den gård, han bor på.

Privat er skuespilleren godt gift på fyrretyvende år, som han selv beskriver det.

Han og konen Inger har sammen tre voksne børn, der tilsammen har seks børnebørn.

Jens og Berits juleromance viser sig blandt andet ved kopper af cafe latte, som morfaren serverer.

Og det er et kærlighedssprog, som Ulver Skuli Abildgaard også bruger.

- Hver morgen laver jeg cappuccino til min kone. Min far gjorde det for mig, da jeg var barn.

Ægteparret, der har været sammen siden 1981, har en særlig opskrift til det lange og sunde parforhold.

- Tilgivelse. Og så skal man arbejde for det, lyder det fra Ulver Skuli Abildgaard.

- Man behøver ikke at sige eller gøre noget, man skal bare være der.

Julekalenderen kan ses hver aften frem til 24. december på TV 2, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek