København, 15/08/2025 - 23:42
Tilskadekomne fra togulykke blev sendt til flere sygehuse
Cirka ti ambulancer og fire helikoptere var i aktion under fredagens togulykke, oplyser Region Syddanmark.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
En er død og flere er tilskadekomne efter en togulykke i Sønderjylland syd for Bjerndrup fredag.
Tilskadekomne fra togulykken i Sønderjylland blev sendt til flere forskellige sygehuse i Tyskland og Jylland samt Odense Universitetshospital. Det oplyser Region Syddanmark:
- Region Syddanmarks præhospitale beredskab har sendt cirka ti ambulancer (heraf nogle tyske), tre akutlægebiler og en akutbil til togulykken i Sønderjylland her i eftermiddag.
- Desuden blev der sendt tre akutlægehelikoptere til ulykken plus forsvarets helikopter, oplyser Region Syddanmark.
De tilskadekomne er blevet sendt til et sygehus i Flensborg syd for grænsen, Sygehus Sønderjylland i Aabenraa, Sygehus Lillebælt i Kolding, Esbjerg-Grindsted Sygehus i Esbjerg og Odense Universitetshospital.
Psykiatrien i Aabenraa hjælper også med medarbejdere til et psykosocialt beredskab for involverede og pårørende i en nærliggende bygning.
Ifølge Syd- og Sønderjyllands Politi er en person død som følge af ulykken.
Politiet undersøger stadig, hvad den konkrete årsag til ulykken var. De konstaterer, at toget blev afsporet efter et sammenstød med et landbrugskøretøj.
Ifølge DSB var toget et InterCityLyn 951 med planlagt ankomst i Sønderborg klokken 17.13.
Det er endnu uvist, om den afdøde person befandt sig i toget eller landbrugskøretøjet.
De pårørende til den afdøde er underrettet, oplyser politiet.
Politiet har ikke oplyst antallet af kvæstede, men ifølge TV 2 er mindst 24 personer kommet til skade.
Transportminister Thomas Danielsen har tidligere på aftenen kaldt ulykken for "en dybt tragisk ulykke".
Her understregede han, at årsagen til ulykken skal findes.
- Det er helt afgørende, at Havarikommissionen, Banedanmark og DSB nu kommer helt til bunds i, hvordan ulykken er sket, før vi drager nogen konklusioner, lød det i en skriftlig kommentar.
/ritzau/




