København, 11/06/2025 - 19:55
Kongeparret ankom traditionen tro til Færøerne i nationaldragt
Kongeparret besøgte senest Færøerne i 2018 som kronprinsepar. Også her bar parret den færøske nationaldragt.
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Kong Frederik og dronning Mary ankom tidligere onsdag til Tórshavn på Færøerne iført de nationaldragter, som de har fået skænket af Færøernes landsstyre og lagting.
Det viser billeder fra kongeparrets ankomst med kongeskibet "Dannebrog".
Kongeparret ankom allerede tirsdag til Færøerne, selv om det officielle program for besøget først er begyndt onsdag.
Tirsdag besøgte kongen og dronningen den færøske ø Koltur sammen med prinsesse Josephine.
Kongen og dronningen besøgte senest Færøerne i 2018, da de var kronprinsepar. Også her bar parret den færøske nationaldragt.
På Kongehusets hjemmeside fremgår det, at den færøske nationaldragt bruges til forskellige højtidelige og festlige begivenheder. Det kan være ved lejligheder som bryllup, konfirmationer, barnedåb og studenterfester.
Kong Frederik har fået sin dragt skænket af Færøernes landsstyre og Lagting. Det samme har dronningen, da hun besøgte Færøerne for første gang i 2005 som kronprinsesse.
Lagtinget er den lovgivende forsamling på Færøerne, mens landsstyret er regeringen.
Efter ankomsten til Tórshavn onsdag besøgte kongeparret regeringsbygningerne i den gamle bydel Tinganes.
Desuden har de mødt både spillere fra lokale håndboldklubber og landsholdsspillere under et besøg i multihallen við Tjarnir.
Senere besøgte dronning Mary elever fra 2.-3. klasse på skolen Glyvra Skúli i Glyvrar. Skolen er involveret i Mary Fondens program "Fri for mobberi".
"Fri for mobberi" er et forebyggende antimobbeprogram til børn op til ni år, fagfolk og forældre. Det er Mary Fonden og Red Barnet, som står bag programmet.
Torsdag skal parret blandt andet besøge tangvirksomheden Tari, et ældrehjem, et produktionsværksted, en kirke, en børnehave og en plantage, hvor der skal plantes et træ.
På sidstedagen, fredag, drager de kongelige til bygden Eið, hvor de skal besøge en billedkunstners atelier, omkring byrådet i bygden og til frokost, inden besøget rundes af.
Kongeparrets besøg til Færøerne skulle oprindeligt have været gennemført sidste år. Men på grund af en omfattende strejke på Færøerne blev turen aflyst, hvorfor kongeparret kun kom omkring Grønland på togtet i 2024.
Besøget til Færøerne er kongeparrets tredje officielle besøg til øgruppen, som de foruden besøget i 2018 også besøgte i 2005 sammen med dronning Margrethe og prins Henrik.
/ritzau/