Sofia, 18/02/2026 - 14:49
Bulgarien udskriver ottende valg på fem år
Et kommende parlamentsvalg er det ottende på fem år i Bulgarien og kommer efter protester mod korruption.
Stoyan Nenov/Reuters
Af: /ritzau/
Bulgarerne skal inden længe til stemmeurnerne endnu en gang.
Det står klart, efter at landets præsident, Iliana Iotova, onsdag har udskrevet parlamentsvalg til afholdelse den 19. april, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Valget er det ottende på fem år og kommer i kølvandet på omfattende protester mod korruption i landet.
Bulgariens tidligere præsident Rumen Radev erklærede allerede i januar, at landet skulle gennem et nyt valg, men satte ikke en dato på.
Det skete, da de ledende partier i landet nægtede at give mandat til at danne en regering, efter at den seneste premierminister, Rosen Zhelyazkov, trådte tilbage i december.
Zjeljazkov blev valgt som premierminister den 16. januar 2025 og repræsenterede det konservative centrumhøjreparti Gerb.
Han har tidligere været blandt andet transportminister og formand for den bulgarske nationalforsamling.
Kort efter at Radev udskrev valget, trådte han selv tilbage fra præsidentposten, hvorefter Iotova, der indtil da var landets vicepræsident, tog over.
Flere medier skrev på daværende tidspunkt, at der var spekulationer om, hvorvidt han ville skabe sit eget politiske parti og stille op til det kommende parlamentsvalg.
I landets hovedstad, Sofia, var titusindvis af demonstranter i december på gaden og krævede regeringens afgang.
De mente, at mindretalsregeringen havde svigtet i kampen mod korruption i et af EU's fattigste medlemslande.
Under en af de store demonstrationer projicerede demonstranter med laserlys ordene "Ud med mafiaen" og "Afgang" op på parlamentsbygningen i Sofia.
/ritzau/




