Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/03/2026 - 12:26

Bandeleder udvises af Danmark - er sluppet flere gange før

Efter flere gange at have undgået udvisning er en 31-årig mand nu af landsretten udvist af Danmark i 12 år.

Af: /ritzau/

Fire gange tidligere er en fynsk bandeleder sluppet for at få det røde udvisningskort og dermed blive smidt ud af Danmark, men tirsdag har landsretten valgt at give ham sparket ud af landet.

Østre Landsret idømmer ham to års ubetinget fængsel og en ubetinget udvisning af Danmark med et forbud mod at rejse ind i landet igen i 12 år.

Det skriver Ekstra Bladet.

Der er tale om 31-årige Osman Ali Osman, der i flere år har været leder af banden 9hunna.

Den fynske bande har nedlagt sig selv, men Osman skulle ifølge Ekstra Bladet i stedet være blevet udpeget til leder på Fyn for den forbudte bande Loyal To Familia (LTF).

Selv har Osman Ali Osman sagt, at han er blevet "stemplet" af politiet.

Bandelederen har tidligere fået fire betingede udvisninger og en advarsel om udvisning, og anklagemyndigheden har i landsretten krævet, at han skulle udvises ubetinget.

I byretten blev Osman Ali Osman, der er fra Somalia, dømt for grov frihedsberøvelse, men da sagen blev indledt mandag, var det uden den 31-årige. Han blev væk.

Derfor afviste landsretten hans anke, så byrettens dom om, at han deltog i forbrydelsen, står ved magt. Dermed skulle domstolen alene tage stilling til udvisningsspørgsmålet.

Den grove frihedsberøvelse, han er dømt for, udspillede sig en nat i april 2023. Her blev en ung mand blev taget til fange. Han fik en ledning om halsen og blev blandt andet slået og sparket.

Fra en lejlighed på 3. sal lykkedes det offeret at smide sedler ud af vinduet. De blev samlet op af en betjent. "Hjælp, jeg er fanget", stod der blandt andet.

Siden oplyste offeret, at han havde fået tæsk hele natten.

Han gik meget stille, som om han havde ondt. Han havde svært ved at sidde på en stol, har betjente oplyst.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek