København, 25/04/2025 - 18:07
800 ton skrald langs vejene koster staten millioner årligt
I 2024 samlede Vejdirektoratet 800 ton skrald op langs statsvejene, og det koster et tocifret millionbeløb.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Mange bilister smider skrald ud ad vinduet, og det koster statskassen et tocifret millionbeløb hvert år.
Langs statsvejene blev der i 2024 samlet 800 ton affald, oplyser Vejdirektoratet.
Det siger entrepriseleder hos Vejdirektoratet Charles Lykke Hansen.
- Der bliver i hvert fald brugt 20 millioner kroner årligt på at samle affald ved vejene på landsplan.
- Vi kunne spare rigtig mange timer, hvis vi ikke skulle samle affaldet op for heller ikke at snakke om miljøbelastningen, siger Charles Lykke Hansen.
Vejdirektoratet samler både drikkeemballage, flasker og kaffekopper op langs vejene.
Desuden ser de ansatte en del affald som spande og plastik, der blæser af håndværkerbiler på motorvejene.
Særligt motorvejene omkring København er "hårdt belastede", hvad angår skrald.
Her er der strækninger, hvor oprydningshold er ude flere gange om ugen for at fjerne affald.
- Der er risiko for, at skraldet kan ryge ud på vejen i nærheden af bilerne. Vi er nødt til at sikre, at det ikke sker ved at samle affaldet op, siger Charles Lykke Hansen.
Indsamlingen af affald langs statsvejene har ligget på samme niveau over de seneste ti år.
I perioden har Vejdirektoratet fjernet mellem 700 og 900 ton skrald hvert eneste år.
Tæt på fastfoodrestauranter bliver der smidt meget affald ud af bilvinduerne.
Og særligt i hovedstadsområdet ses der flere lattergaspatroner i vejkanten end tidligere, siger entrepriselederen.
Vejdirektoratet foretog sidste år en rundspørge, hvor ni ud af ti svarede, at det er meget forkert at smide affald ud af bilen.
I undersøgelsen svarede 87 procent således også, at de aldrig smider affald ud af bilen.
/ritzau/