Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Moskva, 09/05/2026 - 21:03

Putin: Jeg tror konflikten med Ukraine snart slutter

Den russiske præsident vil gerne mødes med Ukraine, når en varig fredsaftale er indgået.

Ramil Sitdikov/Reuters

Af: /ritzau/

Ruslands præsident, Vladimir Putin, siger lørdag aften ifølge nyhedsbureauet Reuters, at han tror, at konflikten med Ukraine snart slutter.

Putin tilføjer, at han først vil mødes med den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, når en varig fredsaftale er indgået.

En tre dage lang våbenhvile mellem de to lande trådte i kraft tidligere lørdag efter et udspil fra USA's præsident, Donald Trump.

Begge lande beskylder lørdag hinanden for at bryde våbenhvilen.

Krigen i Ukraine begyndte med Ruslands invasion af landet 24. februar 2022.

Gentagne forsøg på at forhandle en fredsaftale på plads er endt uden resultat.

Blandt andet har amerikanerne forsøgt at mægle mellem Ukraine og Rusland.

Ifølge Reuters siger Putin, at hvis han skal indgå samtaler med europæerne, foretrækker han, at det bliver igennem Tysklands tidligere kansler Gerhard Schröder.

Ifølge Reuters oplyste Kreml, som huser den russiske præsident og hans administration, i sidste uge, at det er op til de europæiske regeringer at tage det første skridt, da det er regeringerne i Europa, der har afbrudt kontakten med Rusland.

Efter Ruslands invasion af Ukraine har EU, Storbritannien og USA løbende iværksat en række nye sanktioner mod Rusland.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek