Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Zürich, 28/05/2026 - 17:56

Knivstikkeri i Schweiz efterforskes som et terrorangreb

Tre personer blev såret i knivangreb torsdag på togstation i Schweiz. Myndigheder kalder det et terrorangreb.

Arnd Wiegmann/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Et knivangreb på en schweizisk togstation, hvor tre personer torsdag blev såret, tolkes som en terrorhandling.

Det oplyser de lokale myndigheder i Winterthur, hvor angrebet skete.

En formodet gerningsmand på 31 år er blevet anholdt. Angrebet fandt sted torsdag morgen omkring klokken 06.30 lokal tid.

- Jeg kalder helt ekstraordinært dette for et terrorangreb, siger Mario Fehr, sikkerhedschef for lokale myndigheder i Zürich-området og i byen Winterthur.

- Det var en modbydelig terrorhandling, som efter min mening blev håndteret meget godt af politiet, der var i stand til at forhindre, at noget endnu værre skete, lyder det.

Sikkerhedschefen roste på et pressemøde en skolelærer, som stillede sig foran sine elever for at beskytte dem.

- Der var flere modige mennesker, siger Mario Fehr med henvisning til læreren, som "opførte sig eksemplarisk".

Chefen for politienheden i Zürich, Marius Weyermann, oplyser, at den anholdte mand tidligere har været anmeldt til politiet i 2015 for at sprede propaganda fra Islamisk Stat.

- Motivet bag denne handling skal findes inden for radikalisering og ekstremisme, siger Weyermann.

Tre personer blev såret af knivstikkene og blev bragt til hospitalet. Den ene blev stukket i halsområdet, den anden i benet og den tredje i låret, oplyser det lokale politi.

/ritzau/Reuters

TjekDet - faktatjek