Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 29/08/2026 - 14:42

Troels Lund er ked af manglende Venstre-opbakning til lovforslag

Venstres formand ærgrer sig over, at flere folketingsmedlemmer ikke vil stemme for gødskningsloven.

Af: /ritzau/

Venstres formand, Troels Lund Poulsen, er ærgerlig over, at det ikke er en enig folketingsgruppe, der bakker op om lovforslaget om gødskningsloven, der skal til afstemning i Folketinget i næste uge.

Det siger han lørdag efter et hovedbestyrelsesmøde i Venstre, der blev afholdt i Middelfart.

Folketingsmedlemmerne Søren Gade og Amanda Heitmann har meldt ud, at de ikke vil stemme for lovforslaget, der er en udløber af Den Grønne Trepart, som Venstre selv var med til at lave, da partiet sad i regering.

- Det er jeg ked af. Jeg er ked af, at der ikke er opbakning til Den Grønne Trepart, siger Troels Lund Poulsen til TV 2.

Et af formålene med aftalen om Den Grønne Trepart er, at Danmark skal reducere kvælstofudledningen, og det er blandt andet det, som lovforslaget handler om.

Konkret sætter gødskningsloven nye rammer for, hvor meget kvælstof landmænd må udlede fra deres marker til havmiljøet.

Det skal søge at forbedre et havmiljø, der er i kritisk tilstand.

Men samtidig har tiltaget fået kritik for at ramme især grøntsagsproducenter hårdt.

Flere eksperter har til Berlingske fortalt, at loven kan medføre store økonomiske konsekvenser for producenterne, hvilket vil sætte sig i højere priser på de danske grøntsager.

RITZAU

TjekDet - faktatjek