København, 05/08/2026 - 14:05
Folketinget skal debattere Ceuta-situationen den 12. august
De borgerlige partier kræver handling fra regeringen i forhold til migrantstrømmen til den spanske eksklave.
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Folketinget er hasteindkaldt til debat, en såkaldt hasteforespørgsel, den 12. august klokken 10.00 om Spanien og migrantstrømmen til den spanske eksklave Ceuta.
Det skriver Folketinget på sin hjemmeside.
Det er især Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, som den seneste tid har presset på for at hasteindkalde Folketinget. Han vil lægge pres på regeringen i forhold til at suspendere Spanien fra Schengen-samarbejdet.
Reglerne for Schengen-samarbejdet siger, at der som udgangspunkt skal være åbne grænser mellem EU-lande.
Det er en hasteforespørgsel til statsminister Mette Frederiksen (S) samt udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) fra de borgerlige partier Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, De Konservative og Danmarksdemokraterne.
Spørgsmålet til ministrene lyder således:
- Hvad kan regeringen oplyse om konsekvenserne for Danmark og Schengen-samarbejdet af situationen ved Ceuta, den spanske regerings masselegalisering og presset på EU's ydre grænser, hvilke initiativer vil regeringen tage for at sikre, at EU's ydre grænser bliver bedre beskyttet, og vil regeringen redegøre for, hvordan Danmark er klar til at beskytte vores egne grænser, hvis dette skulle blive nødvendigt?
RITZAU




