København, 01/07/2025 - 15:16
17 spildevandsselskaber politianmeldt for ulovlige udledninger
Miljøministeriet skruer bissen på over for udledninger af spildevand til for eksempel skovområder eller åer.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Miljøstyrelsen har siden 2023 politianmeldt 17 spildevandsselskaber for ulovlige udledninger.
Det skriver Miljø- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelelse.
Politianmeldelserne omfatter blandt andet forhold, hvor spildevand er udledt i et skovområde, i en å eller i kystnære havområder uden tilladelse.
Miljøminister Magnus Heunicke (S) siger, at anmeldelserne er udtryk for en skærpet tilsynsindsats, som ministeriet har iværksat med en ny strategi.
- Der skal være en konsekvens, når reglerne bliver overtrådt. Derfor besluttede vi i ministeriet at ændre praksis og lægge en ny strategi for tilsynet.
- Miljøstyrelsen politianmelder nu, hvor der ofte før kun blev givet indskærpelser.
- Det er en opstramning, som med 17 anmeldelser har vist sig at være nødvendig, siger Magnus Heunicke i meddelelsen.
De 17 anmeldelser vedrører mindst 33 forskellige forhold, fremgår det.
Den nye tilsynspraksis betyder, at Miljøstyrelsen i højere grad skrider til politianmeldelse, når spildevandsselskaber udleder mere spildevand, end de må.
Samtidig udvides fokus på overløb af spildevand, eksempelvis efter kraftigt regnvejr, når kloaksystemet ikke kan håndtere den store mængde vand fra både spildevand og regnvand.
- Vi skal have de bedst mulige data for overløb, så vi kan sikre, at vi får stillet krav om indsatser de steder, hvor overløb af spildevand har en negativ påvirkning af miljøet og badevandet.
- Derfor arbejder jeg og ministeriet målrettet for at komme med flere initiativer, der kan begrænse mængden af overløb, og presse på for at kommunerne gør det samme, siger Magnus Heunicke.
/ritzau/