Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/05/2023 - 08:00

Christiane: Jeg fik en taknemmelighed for livet

For tv-vært og iværksætter Christiane Schaumburg-Müller Åxman var jungle- og bjergvandring i Nepal lige det, den 41-årige stjerne havde brug for.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Nogle gange er den tynde luft i højderne og en frodig jungle fyldt med farlige dyr, lige præcis det, man har brug for.

Sådan var det i hvert fald for tv-vært og iværksætter Christiane Schaumburg-Müller Åxman.

Hun og fem andre kendisser har i forbindelse med Viaplay-programmet "The Journey" tilbragt 15 dage i Nepal på blandt andet jungle- og bjergvandring, hvilket faldt på et tørt sted for den kendte tv-vært.

- Rent personligt fik jeg sindssygt meget ud af at være med, for det var i en periode, efter at jeg havde mistet et barn i sjette måned.

- Og den tete, jeg tog på min sorg, var taknemmelighed over livet, fortæller hun.

I starten af juni 2022 kom den tidligere Vild med dans-vært med den triste meddelelse om, at hun havde mistet det barn, som hun ventede sammen med sin ægtemand, forretningsmanden Daniel Åxman.

Hun fortæller, at efter sommeren tog arbejdet over, og ægteparret var konstant på farten i arbejdsregi.

Derfor blev turen til Nepal også den pause, som hun havde brug, og hvor hun fik lov til at fordybe sig i sine følelser.

- Jeg fik en enorm taknemmelighed for mit liv efter tabet, og jeg kunne mærke, hvor meget jeg værdsatte min familie, mit liv og min hverdag, fortæller hun.

Christiane Schaumburg-Müller Åxman har haft værtsrollen i TV 2-programmet "Vild med dans" i hele syv sæsoner.

I forbindelse med sin 40-års fødselsdag sidste år meddelte hun, at hun stoppede som vært.

Men at gå fra de faste rammer i Vild med dans til et helt nyt underholdningsformat i Nepal krævede tilvænning.

- Det var lidt ambivalent i starten, fordi jeg er vant til at leve med, at mit arbejde er meget "scripted".

- Jeg plejer at vide, hvad jeg skal sige, hvad der skal ske, hvor jeg skal stå, og hvad vi skal have af optagelser.

Det var ifølge tv-stjernen det helt modsatte, hun blev mødt med under optagelserne til "The Journey". Her var der pludselig plads til at tage det hele lidt mere med ro.

- Og set i bakspejlet var det det, jeg havde brug for. At komme ud af den strukturerede tv-verden for en stund, fortæller Christiane Schaumburg-Müller Åxman.

Med på rejsen foruden Christiane Schaumburg-Müller Åxman er fodboldikon Stig Tøfting, journalist og tv-vært Anders Lund Madsen og skuespillerne Josephine Chavarria Højbjerg, Dulfi Al-Jabouri og Søs Egelind.

Hver deltager har sit eget formål med turen, som de igennem programmets afsnit skal forsøge at komme tættere på.

Ifølge Christiane Schaumburg-Müller Åxman gav turen hende mere blod på tanden til at begive sig ud i andre tv-programmer, end dem, hun er vant til at befinde sig i.

- Da jeg stoppede med at lave "Vild med dans", betød det ikke, at jeg stoppede min tv-karriere.

- Men jeg tog en god pause og ventede med at sige ja til noget nyt, før jeg fandt det, der skulle være det næste skridt for mig.

- Jeg følte, det var på tide at lave noget, hvor man lærte mig bedre at kende. Noget mere råt og usødet, fortæller hun.

Serien "The Journey – 15 dage i Nepal" kan ses på Viaplay.

Fakta: Fra fransk til "Vild med dans"

* Christiane Schaumburg-Müller Åxman kom til verden på Frederiksberg i 1982. Hun deler fødselsdag med sin mor.

* Hun læste fransk og kommunikation på Copenhagen Business School.

* Hun har turneret Europa rundt som danser for flere store danske musikstjerner.

* Hun spillede rigmandsdatteren Mercedes i dramaserien "2900 Hapiness".

* Hun har været vært på DR's musikmagasin "Boogie", TV 2's "Zulu Kvægræs", radiovært på The Voice og en del af ensemblet i "Live fra Bremen" samt vært på "Vild med dans".

* I 2014 realiserede hun drømmen at åbne sit eget magasin, ChriChri.

/ritzau/

Atlanta, 15/07/2025 - 03:00

Ikke-udgivet Beyoncé-musik stjålet fra koreografs bil

Parkwood Entertainment/Reuters

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

De to har også fortalt til politiet, at de i bilen også havde oplysninger til Beyoncé, som de kalder meget personlige og følsomme.

Fra bilen blev der desuden stjålet en bærbar computer, designertøj og et par Airpods fra Apple.

Myndighederne har forsøgt at bruge en funktion, hvor man kan spore computer og Airpods, til at finde ud af, hvor de stjålne ting er, fremgår det af politirapporten.

Myndighederne har også undersøgt bilen for fingeraftryk, og de fandt i den forbindelse to "meget lette" aftryk, lyder det.

Det er umiddelbart uklart, hvorvidt de stjålne genstande er blevet fundet.

BBC har rakt ud til en repræsentant for Beyoncé vedrørende sagen, men sangeren er ikke umiddelbart vendt tilbage.

Beyoncé spillede Cowboy Carter-turnéens første koncert i Atlanta den 10. juli. Den sidste finder sted mandag aften amerikansk tid.

/ritzau/

Læs Mere >>

Atlanta, 15/07/2025 - 02:44

Ikke-udgivede Beyoncé-sange stjålet fra koreografs bil

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

FAKTA: Buksbomhalvmøl er ikke invasiv

* Buksbomhalvmøl er en relativt ny art i Danmark. Den kommer oprindeligt fra fugtige, subtropiske områder i Østasien.

* Den blev første gang registreret i Danmark i 2013 og har siden spredt sig.

* Arten kan dog ikke betegnes som invasiv, fordi den ikke truer bestande af nogen hjemmehørende arter.

* Buksbomhalvmøllets larver minder om larverne fra stor kålsommerfugl.

Kilde: naturbasen.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

Hold øje med disse ubudne gæster i haven

Francois Nascimbeni/Ritzau Scanpix

Sommeren byder på irriterende plageånder, der æder sig gennem dine afgrøder og planter.

Du er langtfra ene om at nyde haven under sommersolen. Både bede, buske og græsplæne kan blive ædt ihjel af umættelige larvemunde.

Her er tre ubudne gæster, du skal holde øje med.

1) Kållarver.

Dyrker du rucola, pak choi eller andre kålsorter i køkkenhaven, kan du være temmelig sikker på at få besøg af kålsommerfuglen, som ynder at lægge sine æg i netop kålplanter.

Og får laverne lov, spiser de gerne hele bedet, fortæller Anja Kelvin, der er anlægsgartner hos den almennyttige organisation Haveselskabet.

- Man kan undgå det ved at lægge en fiberdug eller et finmasket net hen over bedet, siger hun og råder til, at du placerer nettet på en måde, hvor det er en smule hævet over planterne.

På den måde kan du forhindre, at kålsommerfuglen presser sit læggeorgan ind mellem maskerne i nettet og lægger æg på bladene.

Alternativt kan du hver aften gå en tur i haven og kigge efter og fjerne de små klaser af æg, der som oftest findes på bagsiden af kålbladene.

2) Gåsebiller.

Skuer du over din græsplæne i juli, kan du være uheldig at få øje på en sværm af gåsebiller. Deres larver spiser græsrødderne, og det kan i værste fald føre til, at store dele af plænen ødelægges.

- Græsset falder i store flager. En måde at undgå det på er ved at holde græsplænen gødet, så rodnettet er i stand til hele tiden at vokse, siger Peder Glud, der er uddannelsesleder på anlægsgartneruddannelsen ved Jordbrugets UddannelsesCenter Århus.

Gåsebillelarverne kan også bekæmpes med biologisk bekæmpelse. Det er muligt at købe en slags mider, som sættes ud, og som spiser larverne.

- Fuglene spiser også mange af dem. Så det er en god ting at sætte redekasser op, så du sørger for, at der er fugle i haven, siger Peder Glud.

3) Buksbomhalvmøl.

Havens stedsegrønne buksbom kan ad flere omgange gennem sommeren blive ramt af angreb fra buksbomhalvmøl. Igen er det larverne, der gør stor skade.

- De spiser bladene på buksbom ret voldsomt og hurtigt. De har en dobbeltcyklus, så larverne er store nu og forpupper sig, og så kommer der en generation mere, som kan nå at give den gas, inden sommeren er omme, siger Anja Kelvin fra Haveselskabet.

Hendes bedste tip er at gøre det til en vane løbende at fjerne larverne en efter en. Hvis du har høns, kan du smide larverne ind til dem. Ellers anbefaler Anja Kelvin, at du smider larverne ud med det grønne affald.

- Smider du dem på komposten, kravler de bare tilbage, siger hun.

Alternativt findes der biologiske bekæmpelsesmidler, som du kan sprøjte buksbommen med.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek