Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 03/03/2021 - 15:36

Første tilfælde af brasiliansk variant fundet i Danmark

Det første smittetilfælde med mere smitsom brasiliansk variant af coronavirus er fundet i Region Hovedstaden.

Af: /ritzau/

Der er fundet det første tilfælde af den brasilianske variant af coronavirus P1 i Danmark.

Det oplyser sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på Twitter.

Statens Serum Institut (SSI) oplyser til Ritzau, at smittetilfældet er fundet i Region Hovedstaden.

Og ifølge Charlotte Hjort, der er enhedschef i Styrelsen for Patientsikkerhed, tyder det på, at vedkommende er blevet smittet i udlandet.

- Vi tror, den kommer udefra, siger hun til TV2 News.

Magnus Heunicke (S) oplyser, at der er iværksat intensiv smitteopsporing for at minimere risikoen for, at varianten spreder sig.

Den brasilianske variant vurderes at være mere smitsom end de gængse varianter af virusset, ligesom det også er tilfældet med den britiske og sydafrikanske variant.

Derudover er der mistanke om, at man kan blive smittet med varianten, selv om man tidligere har været smittet med en anden type af coronavirus.

Varianten blev konstateret første gang i januar i byen Manaus i Brasilien og hos japanere, der havde været i Brasilien.

Netop Manaus har været ramt af en kraftig anden bølge af smitte i starten af året, selv om mange indbyggere tidligere havde været smittet.

Samtidig er der mistanke om, at vacciner muligvis ikke er helt så effektive mod denne variant.

Det vides ikke, om man bliver mere syg, hvis man smittes med P1-varianten.

De brasilianske myndigheder har fundet varianten i coronaprøver tilbage fra december.

P1 har ifølge Verdenssundhedsorganisationen (WHO) spredt sig til i omegnen af 30 lande.

I Europa er der blandt andet fundet tilfælde i Sverige, Færøerne, Finland, Frankrig, Tyskland og Belgien.

Den brasilianske variant er sammen med den britiske og sydafrikanske variant på de danske myndigheders radar.

Den britiske variant er den dominerende i Danmark, og i sidste uge var tre ud af fire smittetilfælde med den britiske variant.

Der er registreret under 20 tilfælde med den sydafrikanske variant i Danmark.

/ritzau/

Adazi, 29/10/2025 - 11:13

Dronning Mary får riffel i hånden under fast forsvarstime i Letland

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Kongeparret er på statsbesøg i Letland, hvor de har overværet obligatorisk undervisning i nationalt forsvar.

Med en riffel i hånden fik dronning Mary for en kort stund et indblik i dele af den obligatoriske undervisning i nationalt forsvar i Letland.

Det er sket under et besøg på Adazi Gymnasium i det centrale Letland under kong Frederik og dronning Marys statsbesøg til det baltiske land, der deler grænse med Rusland.

Efter dronningen havde haft riflen i hånden, var det eleverne på gymnasiets tur.

Her fik kongeparret mulighed for at overvære elevernes skydetræning, som er en del af undervisningen i civilt beredskab, der har været obligatorisk fag i Letland i godt et år.

Ifølge Billed-Bladet lyder det under skydetræningen, at netop den træning er obligatorisk på grund af truslen fra øst.

Forsvarsundervisning blev obligatorisk for elever på alle lettiske ungdomsuddannelser sidste år.

Indtil da var det frivilligt, om skoler og uddannelsesinstitutioner ville udbyde undervisningen.

Undervisningen strækker sig ifølge det lettiske medie LSM over i alt 112 timer med undervisning omkring en gang om måneden i to år.

I juni skrev mediet, at omkring 35.000 unge mennesker i Letland vil modtage forsvarstræning spredt ud over 274 uddannelsesinstitutioner.

Efter besøget på det lettiske gymnasium er det danske kongepar draget videre til den danske militærlejr Camp Valdemar i Adazi, der ligger 200 kilometer fra den russiske grænse.

Camp Valdemar er den danske lejr i Adazi, hvor også Nato-hovedkvarteret Multinational Division North ligger.

Hovedkvarteret Multinational Division North har som rolle at koordinere de landmilitære aktiviteter i området.

Her bliver dronning Mary og kong Frederik vist rundt af generalmajor Jette Albinus.

Hun blev som den første kvinde i Danmark udnævnt som generalmajor i Hæren i 2023. Det er Hærens tredjehøjeste grad på chefniveau.

Jette Albinus står i spidsen for hovedkvarteret Multinational Division North.

Turen til Adazi foregår på statsbesøgets andendag, der særligt står i forsvarets tegn.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/10/2025 - 11:05

Hollywood-stjerne tager sit band med til Tinderbox næste år

Daniel Karmann/Ritzau Scanpix

Den fynske festival Tinderbox har onsdag annonceret de amerikanske bands The Offspring og Dogstar.

Det er formentlig de færreste danskere, der kan synge med på det amerikanske rockband Dogstars sange.

Ikke desto mindre får man muligheden for det næste år, når det gæster den fynske festival Tinderbox.

Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse onsdag.

Den kendte Hollywood-skuespiller Keanu Reeves er en del af trioen bag bandet. Han spiller bas.

- Los Angeles-bandet har Bret Domrose i front på vokal og guitar, Robert Mailhouse på trommer og Keanu Reeves - ja, dén Keanu Reeves - på bas, skriver Tinderbox om annonceringen.

- Trioen blev dannet i 1994, og efter næsten to årtier i dvale er de nu vendt tilbage til musikscenen

Reeves' gennembrud som skuespiller kom i surferfilmen "Point Break" fra 1991, men særligt rollen som Neo i "Matrix"-filmene satte ham på landkortet.

Han er tidligere blevet beskrevet som en, der skilte sig ud fra det glamourøse Hollywood.

Der har gennem årene været forlydender om, at han ikke brugte stuntmænd i hverken "Matrix" eller i de hårdtslående film om John Wick.

Reeves mestrer selv flere forskellige slags kampsport, og så kan han tilsyneladende finde ud af at spille bas.

Onsdag er bandet The Offspring også blevet annonceret til Tinderbox, der i forvejen har navne som Aphaca, Pitbull og Rasmus Seebach på programmet.

Aphaca fik sit gennembrud i slutningen af 2024 med sangen "Smelter under månen". Sangen er blevet fulgt op af en række andre hits.

For nylig løb de også med hovedprisen ved P3 Guld.

Det københavnske band består af barndomskammeraterne Bertil Engberg Nielsen, Bertram Ask Plauborg, Noah Elias Rasmussen og Rumle Hueg Kærså.

Indtil videre har bandet udgivet et album, men et nyt album med titlen "Vild ungdom" ventes at udkomme i starten af næste år.

Tinderbox finder sted fra 25. til 27. juni 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek